Aktualizováno 10.1. 2019 21:55
Rallye Dakar Náročný den

Macík v maratonské etapě dojel druhý, Prokop nabral ztrátu

Martin Macík

Martin Macík byl druhý ve 4. etapě Rallye Dakar a v průběžném pořadí kategorie kamionů by se měl posunout na 4. místo. Na dnes nejrychlejšího Rusa Andeje Karginova s kamazem ztratil devětadvacetiletý pilot minutu a půl. V čele je i nadále jeho týmový kolega a obhájce prvenství Eduard Nikolajev.

Pilot kamionu Tatra Martin Kolomý končí na Dakaru po technických problémech ve 3. etapě. Jednička týmu Buggyra dnes nestihla v časovém limitu dojet do bivaku, aby mohla pokračovat v soutěži. Díky novým pravidlům by se však Kolomý měl v neděli zapojit do druhé části rallye a bojovat v oddělené klasifikaci.

Kolomého tatra se zastavila ve středu již 100 km po startu s prasklým kardanem. Posádka sice dokázala kamion v těžko přístupném terénu opravit, ale musela v dunách přenocovat. "Museli počkat, až bude světlo. V noci se duny nedaly sjet. Bylo by to nebezpečné," řekl ČTK šéf týmu Jan Kalivoda.

Mezi čtyřkolkami byl dnes Tomáš Kubiena osmý a průběžně se posunul na 5. místo. Jediný český startující v kategorii se v průběhu první části maratonské etapy, v níž závodníci nemohou využít pomoc týmových mechaniků, držel virtuálně i v čele, nakonec však zaostal za nejrychlejším Nicolasem Cavigliassem z Argentiny o 34 minut.

"Feš fešem jsem do motoru nabral olej, který mi to teď žere. Ubýval mi a musel jsem jet na půl plynu, aby fungoval tlak. Ptal jsem se asi dvaceti lidí, ale nikdo mi olej nedal. V závěru jsem poté v řečišti prorazil ráfek, takže jsem dojel na prázdné gumě," popsal Kubiena problémy, které jej připravily o lepší výsledek.

Novým lídrem mezi motocyklisty je Američan Ricky Brabec, který porazil na trati mezi Arequiou a Moquegua druhého Matthiase Walknera z Rakouska o více než šest minut. Dosavadní lídr Peruánec Pablo Quintanilla ztratil na 351 kilometrech přes 20 minut a klesl na druhé místo.

Čech Jan Brabec dojel šestadvacátý a v průběžném pořadí je o pozici lepší. "Dnes jsme jeli krásné rychlé úseky, které se mi fakt líbily. Pak ale přišly na řadu řečiště, které já absolutně nesnáším. Takže jsem jel na pohodičku, abych to zbytečně nezahodil. Tam se dají snadno zlomit řidítka. A dneska jsme bez servisu. Takže jsem to dodrkocal do konce," uvedl Brabec na facebookovém profilu týmu Big Shock Racing.

Mezi automobily, které mají stejně jako kamiony dnes jiné cílové město než motocyklisté, byl nejrychlejší lídr závodu Katařan Násir Attíja. Martin Prokop dnes ztratil přes 53 minut a umístí se ve druhé desítce pořadí etapy.