Publikováno 13. 8. 2017
mistrovství světa atletika

Londýn viděl první světový rekord! Udělala ho 37letá Portugalka

Inés Henriquesová

Inés Henriquesová z Portugalska při premiéře chodeckého maratonu na mistrovství světa vylepšila v Londýně vlastní světový rekord časem 4:05:56. Vedle 60 tisíc dolarů, které bere každý atletický mistr světa, se může těšit i na stotisícovou prémii za přepis světových tabulek.

edmatřicetiletá Portugalka už startovala sedmkrát na mistrovství světa, ale na medaili na 20 kilometrů nemohla pomýšlet. Nová disciplína jí však dokonale vyhovuje a letos v lednu vytvořila na domácí trati světový rekord 4:08:26. V Londýně ho dnes zlepšila o dvě a půl minuty a v cíli byla s více než tříminutovým náskokem před Číňankou Jin Chang. Vedle 60 tisíc dolarů, které bere každý atletický mistr světa, se může těšit i na stotisícovou prémii za přepis světových tabulek.

Devětatřicetiletý Diniz vyrazil v St. James Parku ostře hned od startu, od třetího z 25 kol jasně vedl a náskok neustále zvyšoval. V polovině trati byl před sedmičkou pronásledovatelů o tři minuty dříve a stále se vzdaloval.

Od stříbra na MS v Ósace v roce 2007 se Dinizovi na světové scéně nedařilo. Velké závody buď vzdal, nebo byl diskvalifikován. To se mu stalo i na stejné trati při olympiádě v roce 2012, kdy byl v cíli vyloučen kvůli tomu, že lahev s pitím přijal mimo občerstvovací zónu.

Loni v Riu de Janeiro také dlouho vedl, ale pak měl žaludeční problémy, dokonce se na trati zhroutil a zcela vyčerpán došel na osmém místě. Tentokrát roli favorita zvládl a soupeřům nedal šanci. Kilometr před cílem si dal kolem ramen francouzskou trikolóru a dosáhl druhého nejlepšího času v historii. Jen on sám byl v roce 2014 v Curychu ještě o 39 sekund rychlejší.

Dvanáct kilometrů před cílem se ze skupiny pronásledovatelů odpoutali oba Japonci. Arai k bronzu z Ria přidal stříbro, Kobajaši získal první bronz.