Aktualizováno 12.1. 2016 10:27
dakar rozhodující etapa

Loeb a Valtr na Dakaru bourali, Kolomý ztrácí naději na umístění

Francouzský pilot Sébastien Loeb měl v 8. etapě Rallye Dakar nehodu a nabral více než hodinovou ztrátu, která ho s největší pravděpodobností připravila o šanci na vítězství při premiérovém startu v této soutěži. Devítinásobného mistra světa v rallye vystřídal v čele průběžného hodnocení kategorie automobilů krajan a rekordman Stéphane Peterhansel. Martin Prokop si po 766 km ze Salty do Belénu mírně polepšil na 17. místo.

Účastníky rallye čekala po dni volna první písečná etapa v tomto ročníku a stala se osudnou lídrovi Loebovi.

Jednačtyřicetiletý Francouz udělal chybu na druhém měřeném úseku zhruba 30 km před cílem a několikrát převrátil svůj peugeot. Z nehody vyvázl on i jeho tradiční spolujezdec Daniel Elena nezraněn a společnými silami se jim podařilo vůz opravit alespoň natolik, aby se dostali do bivaku.

Loebova ztráta na nejrychlejšího Násira Attíju z Kataru byla 1:08:09, což pro Francouze znamenalo pokles na osmé místo průběžného pořadí. Díky dnešnímu třetímu nejrychlejšímu času se dostal do čela Peterhansel, jenž útočí na šesté vítězství v autě, čímž by vyrovnal počet svých triumfů na motocyklu.

"V rychlosti 120 km/h vjel Sébastien do velké díry a převrátil se, nevím kolikrát. Vystoupil a řekl nám, že je v pořádku a že máme jet dál," řekl Peterhansel.

Padesátiletý Francouz z "Dream Teamu" Peugeotu vede o 2:09 minuty před španělským kolegou Carlosem Sainzem. Attíja s vozem Mini ztrácí na třetí pozici 14:43 minuty, Loeb je zpět o 1:05:16.

Český debutant Prokop v toyotě obsadil na 393 měřených kilometrech šestnáctou pozici a celkově se posunul o jednu příčku na sedmnácté místo.

V kategorii kamionů dojel čtvrtý Jaroslav Valtr s tatrou, nejlepší Čech v průběžném pořadí Martin Macík byl třináctý. Pilot Liazu kvůli tomu vypadl z elitní desítky a celkově je dvanáctý s odstupem 1:54:31 hodiny za novým lídrem, jímž je díky dnešnímu vítězství v etapě Nizozemec Gerard de Rooy na voze Iveco. Valtr je podle neoficiálních výsledků čtrnáctý.

Nového lídra mají i motocyklisté, kde Portugalce Paula Goncalvese vystřídal v čele Australan Toby Price. Vítěz dnešní etapy na stroji KTM má nyní na prvním místě náskok 2:05 minuty.

Nejlepší z Čechů Ondřej Klymčiw na husqvarně dojel osmadvacátý a průběžně si o jednu příčku pohoršil na 25. pozici.