Reklama
Reklama

Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 15. 9. 2015
video jak to nakonec bude?

Žokej Váňa Velkou pardubickou jet nechce, možná ale bude muset

Zdroj: TV Nova

Velká pardubická už nikdy nebude jako dřív. Letos už v sedle totiž nebude nejvýraznější postava českého dostihového sportu, osminásobný vítěz Josef Váňa. Nebo ano? Okolnosti ještě mohou jeho rozhodnutí změnit.

Ještě v květnu Josef Váňa fanoušky napínal a neustále se spekulovalo, jestli do sedla na Velké Pardubické ještě usedne. Teď ale oznámil, že se počet jeho startů zastaví na čísle 28.

Reklama

 

"Děsím se toho, že bych se na Velkou Pardubickou měl dívat jenom z tribuny, zatím jsem to ještě nestrávil," upřímně říká legenda dostihového sportu. "Pravda je ta, že už nejsem ani tak fyzicky připraven, tak mě bolí kyčel. Byl jsem schopen to zvládnout před těmi 10-15 lety. Teď už se na to necítím," přiznává.

 

Váňa je úspěšný i v nové roli. V tréninku má koně ze statku Blata Český ráj a majitelka Jana Dufková díky němu počítá pohádkové prémie. Tamarind Cove, v žebříčku nejlepší mezi tříletými, a vítěz českého i slovenského derby Touch of Genius. Oběma díky skvělým výkonům okamžitě vzrostla i tržní cena. "Zatím žádná nabídka nepřišla, to jedině, že by se čečenský prezident nas*al s tím, že mu v Česku trénovaný kůň porazil toho jeho," směje se Váňa.

 

 

Všechno ale ještě může změnit velký problém ve Váňově stáji. Žokej Jan Kratochvíli se totiž zotavuje ze zlomeniny stehenní kosti. Pokud by to nestihl, musel by Josef Váňa st. opět do sedla.  „Je to divočina… Pevně doufám, že se Honza začne dávat dohromady a bude schopen to zvládnout,“ řekl Váňa serveru iSport. „Ale pokud by to nestihl, tak bych na něj asi hupnul, protože těžko seženu takového šoféra, který by byl schopen takového koně odjet," připustil.

 

První úspěchy Josefa Váni na Velké pardubické jsou neodmyslitelně spojeny s jiným slavným jménem. V roce 1987 zvítězil v sedle legendárního koně Železníka. Spolu ovládli pardubické závodiště i v letech 1988, 1989 a 1991.

 

Po šestileté odmlce kraloval na Velké pardubické znovu roku 1997, kdy byl na hřbetě Vronského. Další tři triumfy si připsal spolu s Tiumenem.
 

TN.cz Nova Sport
Reklama

 

Reklama