Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 11. 4. 2018
biatlon názor odborníka

Koukalová mohla závodit ‘na dluh’, ale ne dlouhodobě! Říká odborník

Gabriela Koukalová
Zdroj: Profimedia

Naše nejúspěšnější česká biatlonistka Gabriela Koukalová šokovala všechny sportovní fanoušky, když ve své knize přiznala, že několik let trpěla anorexií a bulimií. Jak ale mohly tyto zdravotní problémy ovlivnit její výkonnost okomentoval Mgr. Aleš Tvrzník ze sportovního centra Vital Praha.

Osmadvacetiletá Koukalová vynechala letošní sezonu, včetně olympijských her a poté oznámila, že vynechá i tu následující. Mohly za to problémy s lýtky, které jí znemožňovaly naplno trénovat i závodit.
 


 

Ve středu ráno ale celý sportovní svět šokovala svým přiznáním, které podrobně popisuje ve své knize Jiná Gabriela Koukalová. Tam také popsala, že z problémů ji pomohl manžel Petr Koukal, který ji přesvědčil, že potřebuje odbornou pomoc.

 

16

GALERIE: Gabriela Koukalová trpěla anorexií

Zdroj: Profimedia

Gabriela Koukalová

Hodnocení:

 

Jak je ale vůbec možné, že Koukalová i přes tyto zdravotní problémy mohla válcovat své soupeřky a vybojovat dvě stříbrné medaile na olympiádě v Soči a dvě zlaté z mistrovství světa?

 

"Krátkodobě ty špičkové výkony člověk podávat může, ale na takzvaně "na dluh". Teoreticky je pak možné energetický deficit kompenzovat legálními podpůrnými prostředky," říká Tvrzník z centra Vital Praha.

Zároveň ale upozorňuje, že by se později nejspíš stejně dostavily zdravotní komplikace, které by negativně ovlivnily její výkonnost. "Je velmi pravděpodobné, že se později dostaví problémy. Jelikož se jedná o psychosomatický původ potíží, je to do značné míry otázka psychiky. Energetický deficit a výkyvy energetické bilance se ale samozřejmě mohou projevit z tréninkového pohledu i zhoršenou regenerací a stagnací výkonnosti," dodává.

Anketa

Vrátí se ještě někdy Gabriela Koukalová k biatlonu?

Hlasovalo 1520 lidí.

mm TN.cz