Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 12. 5. 2018
Hokej Mistrovství světa

Korejský hokej se lepší. Dalton do Sparty nepůjde, myslí si Martinec!

Jižní Korea a Patrik Martinec
Zdroj: Profimedia
Jižní Korea a Patrik Martinec

Dlouhé roky hrál českou extraligu, ze které odešel poznávat exotický hokej do Jižní Koreje. Tam Patrik Martinec v současnosti působí cobi hlavní trenér jednoho z nejlepších asijských týmů a to Anyang Halla. V rozhovoru pro Nova Sport popsal, na jaké úrovni jihokorejský hokej je i jak moc je tam oblíbený. Mluvil i o šancích korejských hráčů v extralize či o tom, že Matt Dalton podle něj do Sparty nepůjde, čímž popřel spekulace z poslední doby.

Jaká je úroveň nejvyšší asijské ligy, ve které hrají jihokorejští hokejisté?

Špatně se to srovnává. Také nejde úplně říct, jestli švédská liga je lepší, než česká extraliga. Ale třeba tým Anyang Halla tady dokázal hrát skvěle proti Motoru České Budějovice, který patří mezi nejlepší mužstva WSM ligy. Netroufám si říct, že Korea dosahuje úrovně naší extraligy, ale třeba zmíněný Anyang Halla se s týmy WSM ligy dá určitě srovnat.


Jaké mají hokejisté v asijských klubech podmínky?


Je to stejné, jako v Evropě. Klub projeví zájem o hráče, nabídne mu smlouvu, koupí ho. V Česku se nezveřejňují platy hráčů a tak se to nedá třeba s českými podmínkami srovnávat. Ale hráči v asijské lize jsou placeni velice slušně. Dá se možná říct, že jsou lépe placeni, než cizinci v české extralize.

Na právě probíhajícím mistrovství světa obdržela Korea debakl 1:13 od USA a obecně zaostává za ostatními týmy. Proč tomu tak je na mezinárodní scéně?


Já bych to rozdělil na dvě části. Reálná síla korejského hokeje byla na olympiádě. Na tu měl tým čas se připravit a jel na ni připraven. Pro ně to byl navíc vrchol sezony. Na mistrovství však nejsou připraveni. Pro mě bylo vůbec velké překvapení, že do elitní skupiny postoupili. Nutno zmínit, že pro polovinu současného korejského týmu skončila sezona po olympiádě. Od té doby oni nehráli žádný mezinárodní zápas a ani se nijak moc nepřipravovali. Tomu odpovídá výkonost na šampionátu, která je, jaká já a toho týmu je mi až líto. Teď si to bohužel musí vypít až do dna. Na druhou stranu, vezměte si, kolik málo korejských hráčů je registrovaných, kolik málo tam mají stadionů a tak dále…

 

Dlouhodobě bylo nejlepším asijským nároďákem Japonsko. Teď vládne Jižní Korea. Čím to podle vás je, že nastal takovýto progres?


Ono to nenastalo olympiádou. To, že někdo tvrdí, že Jižní Korea byla na olympiádě jenom proto, že ji hostila, je nesmysl. Vidíte to na mistrovství světa, na které se dostali sportovní cestou. Zlepšení korejského hokeje je evidentní. Ještě někdy před čtyřmi roky hráli až skupinu C, teď elitu. Hokej se tam prostě lepší.


Hokej a Jižní Korea... Jak moc to jde dohromady? Jak je to v této zemi oblíbený sport?


Tam je samozřejmě sportem číslo jedna baseball. Potom následuje fotbal a basketbal. Ten hokej je až daleko za nimi. Když bych to porovnal, tak je asi na takové úrovni sledovanosti, jako v Česku futsal. A to se futsalu či méně sledovaných sportů nechci nijak dotknout. Jen to přirovnávám.


Myslíte si, že někteří čeští hokejisté by byli zajímaví pro českou extraligu? A konkrétně třeba Matt Dalton, o kterém se spekulovalo v souvislosti s příchodem do pražské Sparty…


Matt Dalton
Zdroj: Instagram Matt Dalton


Konkrétně brankář Matt Dalton podepsal v Anyang Halla na další tři roky a proto si myslím, že jeho přestup do Sparty nepřipadá v úvahu. Co se týče ostatních hráčů, tak ti jsou na tom skvěle pohybově, výborně bruslí. Aby však nějaký Korejec přišel hrát do Česka, musel by tu být už třeba od patnácti let, aby tu hokejově vyrůstal a poznal dobře to prostředí. Potom si dovedu představit, že by tu nějaký takový hráč mohl působit. Na Kladně takhle rostl Japonec Yuki Miura. Kdyby tenhle kluk neodešel studovat do zámoří, tak šanci hrát třeba za to Kladno by měl. V těch mládežnických týmech patřil k lepším hráčům. Nemyslím si, že by ale měl šanci hrát extraligu nějaký hráč, který aktuálně působí v asijské lize. Bylo by to pro něj asi hodně těžké, aby se tu začlenil. Do WSM ligy by však mohli asi bez problémů odejít a to zejména ti, kteří jsou právě na mistrovství světa v reprezentaci.

lju TN.cz