Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 15.6. 2017 17:27
kauza hodně zvláštní pravidlo

Zákaz radosti z gólů? Florbal vydal nařízení, jak slavit

Česká florbalová reprezentace
Zdroj: Profimedia
Česká florbalová reprezentace
Témata:

Máte radost, když dáte gól? Jasně, bývá to mnohdy obrovská euforie. Český florbal se nyní ale vydává novou cestou. Radost bude regulovaná. Na okamžiky, kdy hráči nebo hráčky naběhnou na hřiště a naskáčou na střelce gólu zapomeňte...

Co je to vůbec za pravidlo? Co se tu řeší za nesmysly? "Berete dětem radost," zní časté hlasy z diskusí. Pravda je taková, že ve florbalovém prostředí bývá slavení gólů hodně specifické. Přes půl metru vysoký mantinel je snadné se dostat a tak se po gólech často tvořila klubka hráčů, kde se následně ozval vítězný ryk. Tomu teď bude konec. Může za to jedna věta, ve které je skrytý zákaz radostného vbíhání na hřiště.

Nová florbalová regule
Zdroj: facebook Nová florbalová regule

Florbal se inspiruje hokejem, kdy na hrací plochu po vstřelení branky také zůstávají hráči na střídačkách a z gólu se raduje na hrací ploše jen pětice hráčů. Ti pak zpravidla míří na střídačku, kde si plácnou. Dokonce i při rvačkách, kdy je emocí také dosti, nesmí hráči ze střídaček na led.

Hokejová rvačka
Zdroj: Profimedia Hokejová rvačka

"Je to doporučení, které bude platné pro všechny kategorie a zatím by v utkáních mělo zůstat bez sankce. Rozhodčí budou ale týmy upozorňovat," říká předseda soutěžního úseku Českého florbalu Jaroslav Šedivý.


Jenže v obci hráčů a trenérů se nové pravidlo s pochopením nesetkává. "To jako vážně máme dětem zakazovat spontánně se radovat z gólu? Je mi úplně jedno, že to je v hokeji, nemusíme převzít každou blbost," reaguje mnohonásobná česká reprezentantka a dnes i trenérka dětských týmů Dominika Šteglová.
 

Radost ze vstřelené branky
Zdroj: Profimedia Radost ze vstřelené branky

Dle slov florbalových funkcionářů nejde o to, že by se kvůli velkým radostem protahovaly zápasy. "Primární důvod není zdržování hry ale bezpečnost. Chceme předejít konfliktním situacím a napomoci rozhodčím," říká šéf soutěžního úseku Jaroslav Šedivý.


Florbalová unie připouští tak, že spouštěcím mechanismem nové florbalové regule byl incident ze závěru loňské sezony, kdy hráč Michal Kolaja ve frustraci trefil hlavičkou protihráče a zlomil mu nos.Podobné pravidlo bylo zavedeno už ve švýcarských soutěžích a možná v budoucnu uvažuje o začlenění oficiálních mezinárodních florbalových pravidel.


Vymícení radujících se klubek florbalistů doporučoval před časem už i bývalý slavný hráč a dnes televizní komentátor Niklas Jihde. "Když se 20 hráčů přiběhne do jedné hordy a křičí jak stádo, vypadá to divně a neprofesionálně. Myslím, že stačí když pětka přiběhne ke střídačce a plácne si dlaní. Možná se mýlím, ale myslím, že tohle by mělo z florbalu zmizet," říká švédská florbalová ikona.


Proti němu se ale staví kolega od kamery. "Já bych v zápasech zrušil góly a tím vymýtíme ten nešvar, co se nám tu rozrůstá - radost z gólů," napsal k tématu napůl v nadsázce a napůl vážně brankář a také kameraman florbalových zápasů Jan Matouš.

Radost po vstřeleném gólu
Zdroj: Profimedia Radost po vstřeleném gólu

Florbal podle něj zřejmě přijde o typické obrázky a vedle emocí hráčů ztratí prý i trochu atraktivity. "Když vyrovnaný zápas a rozhodne gól v poslední minutě, není obrázkově nic výstižnějšího než radující se tým. Za mě rozhodně, čím víc emocí, samozřejmě pozitivních, tím líp," dodává.
 

Florbal hledá nové cesty. Zda je ale tahle správná ukáže až budoucnost.

ram, florbal.cz TN.cz