Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 14.11. 2017 19:41
fotbal Lafata v ohrožení

Konec legendy? Možná půjdu hrát přebor za Olešník, připouští Lafata

David Lafata a Andrea Stramaccioni
Zdroj: Profimedia
David Lafata a Andrea Stramaccioni

Je v situaci, která je pro hráče jeho formátu až nedůstojná. Šestatřicetiletý kanonýr Sparty David Lafata je od zápasu s Plzní (0:1) zcela mimo sestavu a ani on sám netuší, kdy a zda-li vůbec ještě naskočí do hry. Proč na Letné posadili svého vůdce na tribunu a jak to on sám snáší?

Takhle se s legendami nezachází! A už vůbec ne s těmi, které navíc pořád mají mužstvu co dát. Asi takové názory teď převažují v hlavách naštvaných fanoušků Sparty, kteří už netrpí jen při pohledu na tabulku či hřiště, ale v poslední době také při zhlédnutí tribuny!

Jen na ní totiž sedí žijící legenda české fotbalové ligy David Lafata. Vyhlášený bojovník, který byl ještě na jaře hlavním lídrem týmu, odnesl příchod italského trenéra Andrey Stramaccioniho. Ten sice po svém nástupu zahrnul Lafatu pochvalnými slovy, zároveň ho ale nepochopitelně přeřadil na pozici podhrotového hráče, kde se pohotový střelec dlouho trápil.


Minulý čas je na místě, neboť v poslední době se Lafata vytratil ze sestavy už úplně. Stalo se tak po domácí prohře s Plzní 0:1, která Pražany nejspíš definitivně připravila o šanci na titul.

"Po utkání s Plzní jsem měl schůzku s generálním ředitelem klubu Adamem Kotalíkem. Vysvětloval mi, že vzhledem k průběhu sezóny chce majitel Daniel Křetínský zeštíhlit kádr a s přihlédnutím k mému věku dávat šanci perspektivnějším hráčům. Takže jen trénuju a čekám,“ řekl Lafata pro deník Právo.
Zklamaný David Lafata
Zdroj: Profimedia

Že se na sklonku své úžasné kariéry ocitl na vedlejší koleji, přičemž šanci místo něj třeba dostává jen o rok mladší a rozhodně ne lepší Rakušan Marc Janko, jenž navíc ke klubu nemá žádný vztah, je až zarážející. A nejvíc tím samozřejmě trpí právě Lafata...

"Není to nic příjemného. Byl jsem zvyklý hrát. Na druhou stranu jsem si už po prodloužení smlouvy říkal, že jednou to přijít musí. Tak trochu jsem s tím i počítal. Uvidíme, co bude v zimě, smlouvu mám do léta," naznačil Lafata, že může už v lednu s fotbalem skončit.


I když totiž o něj stojí řada klubů v čele s jeho bývalým zaměstnavatelem z Jablonce, on je připraven úplně opustit elitní soutěž. "Už se mi ozvalo několik klubů. Sondovali situaci, ale já je odmítám. Sparta je pro mne pořád nejvíc a rozhodně nelituji, že jsem do ní šel. I když mě třeba vyhodí, pořád jí budu fandit," uvedl Lafata.

"Chci se poprat o místo ve Spartě. Když se to nepovede, budu situaci řešit. Na prvním místě po Spartě je Olešník, kde jsem začínal," šokoval přiznáním, že je připraven se z nejvyššího levelu za pár týdnů přesunout do pozice amatéra.
Tomáš Rosický, Andrea Stramaccioni a David Lafata
Zdroj: Profimedia Tomáš Rosický, Andrea Stramaccioni a David Lafata

Nejlepšímu střelci v dějinách samostatné české ligy a autorovi nejvíce hattricků přitom schází už jen tři zásahy k tomu, aby v soutěži dosáhl na magickou hranici 200 branek. Dost možná se jich ale nedočká...  "Jsem rád, že jsem pokořil hranici dvou set ligových gólů v součtu se šesti brankami v rakouské lize. O tom, že ke dvoustovce v té naší chybějí tři trefy, nijak nepřemýšlím. To mě netrápí. Za cíl jsem si tuhle hranici nekladl," odmítá zášť Lafata.

A vyjádřil se také k tomu, jak se na Spartě loučí s klubovými ikonami... "Na vztah k legendám byste se měl zeptat vedení Sparty. Já mám do konce sezóny smlouvu, za Spartu chci hrát, ještě se neloučím. A jestliže by mi řekli nebo napsali, že končím, nejspíš s vrcholovým fotbalem úplně skončím a jak jsem už řekl, půjdu hrát za Olešník krajský přebor," zopakoval bývalý reprezentant.

 

fre TN.cz