rally slavný závod

Kolomý i Loprais ztratili, Dakar vede Kozlovský s Holanďany

Kamion Martina van den Brinka
Zdroj: facebook

Nizozemsko-česká posádka Martin van den Brink, Daniel Kozlovský, Marcel Blankestijn vyhrála druhou etapu Rallye Dakar a s kamionem Renault, který postavil český tým MKR Technology, se ujala vedení. Martin Kolomý dojel s tatrou osmý a celkově klesl s tříminutovým odstupem na třetí místo.

Motocyklista Ondřej Klymčiw se po druhé etapě posunul na 21. místo, mezi čtyřkolkami je nováček Tomáš Kubiena sedmý. V kategorii automobilů vede Francouz Sébastien Loeb, devítinásobný mistr světa v rallye.

Loeb vyhrál o minutu a 23 sekund před dakarským matadorem Násirem Attíjou z Kataru, celkově před ním vede o 28 vteřin. Martin Prokop dokončil etapu se ztrátou 16 a půl minuty a patří mu patnáctá pozice.

"Od startu jsme měli problémy s motorem, posledních 190 km bez výkonu, dokonce se to několikrát úplně zastavilo. Nevím, na kolik to jede válců, ale všechny to fakt nejsou. Venku je 50 stupňů, v kabině přestala fungovat klimatizace, jsme úplně vyřízení. Motor tak hřeje, že neudržím ani nohy na pedálech, jak jsou rozžhavené," napsal Prokop na sociálních sítích.

Klymčiw dokončil pondělní úvodní etapu v Paraguayi na 31. místě, na argentinském území se dnes posunul o deset pozic vzhůru. "Dnes jsem trochu umazal motorku, hodně se prášilo a bylo to docela náročné. V prvních sto kilometrech jsem musel předjet asi pět jezdců, ale nakonec se vše povedlo. Dostal jsem se v klasifikaci dopředu a doufám, že teď to bude jen lepší," uvedl český jezdec.

Motocyklům a automobilům se měřil čas na úseku dlouhém 275 km, kamiony ujely o devět kilometrů více. Z motocyklistů byl nejrychlejší australský obhájce prvenství Toby Price, za kterým Klymčiw zaostal o necelých 13 minut.

Kubiena, který jede slavnou rallye poprvé, dojel v etapě osmý a v průběžném pořadí čtyřkolek je o jedno místo výš. Pětinásobný vítěz této kategorie Josef Macháček klesl na 15. příčku.