Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 23.5. 2017 14:47
profil prostě šampion

Kentucky Kid a nejhezčí kluk z MotoGP. To byl Nicky Hayden

Nicky Hayden
Zdroj: Profimedia
Nicky Hayden

Pohodář, sympaťák. Věčně usměvavý, i když občas zadumaný Kentucky Kid. Kluk z Ameriky, který po letech vrátil titul mistra světa do zámoří. Na motorce jezdil jako blázen, občas spadnul, ale s tím se prostě počítalo. Nakonec se mu osudnou stala hloupá nehoda na kole... Nicky Hayden přesto zůstane legendou.

Vlastně asi neměl jinou volbu pro život. Od mala se u Haydenů všechno točilo okolo motorek. A to přesto, že vyrostl v městě, které bylo domovem hned sedmi pilotů motoristické NASCAR a které proslavil i slavný rodák Johnny Depp.


Vlastně i táta propadl vůni benzinu, byl hvězdou v Americe tolik populárních dirt-track závodů, tolik připomínající plochou dráhu speciálně upravených aut. Jezdil s číslem 69, které si později nechal malovat na svůj stroj i Nicky.

Dirt-track racing v Tennesee
Zdroj: Twitter Dirt-track racing v Tennesee

Táta Earl tušil, že jeho děti bude bavit závodění a tak za barákem postavil malý závodní okruh. Nebyl z asfaltu, spíš z uježděné hlíny a písku. A to byl ten nejlepší trénink pro Tommyho, Rogera i Nickyho, prostředního z bratří. Ale i sestry Jenny a Kathleen uměly osedlat motorku a závodila i máma Rose. Nebylo náhodou, že všichni kluci si nakonec vydělávali na život právě na motorkách.

Malý Nicky Hayden
Zdroj: archiv Paula Arauja Malý Nicky Hayden


"Motorky pro nás ale nebyly a nejsou jen práce. Je to způsob života, který nás baví. Milujeme to," vyprávěl Nicky Hayden v jednom z rozhovorů pro britskou BBC.Svět MotoGP byl pro Američany vždycky trochu vzdálený. Jezdilo se spíš v Evropě, ale Kevin Schwantz, Eddie Lawson nebo Kenny Roberts byli dostatečnými vzory, aby tohle vzdálené dobrodružství bylo pro Nickyho výzvou. Jako velký talent podepsal v roce 2003 smlouvu s týmem Repsol Honda a stal se kolegou už tehdy nesmírně populárního Valentina Rossiho. "Já ale nechci, abych byl známý jako kluk, který je Rossiho kolegou," říkal ve svém prvním interview.

Valentino Rossi a Nicky Hayden
Zdroj: Profimedia Valentino Rossi a Nicky Hayden


To mu bylo 22 let už měl za sebou 9 sezon závodění, od 16 let byl profíkem, vyhrál šampionát superportů a čeho si vážil nejvíc, porazil i staršího bráchu! Jednoduše měl sebevědomí dost, aby prorazil i v MotoGP, které hltá hlavně Evropa.


Chvilku to trvalo, chvilku si zvykal, ale už na konci první sezony si užil pocitu stát na bedně. Bylo to na okruhu v Motegi. A zbytek už znáte. U Hondy vydržel, naopak Valentino Rossi odešel jezdit k Yamaze. Mezitím poprvé vyhrál závod a nemohlo to být jinde, než doma v USA. Za rok triumf v kalifornském Laguna Seca zopakoval a ve své čtvrté sezoně přišel ten úžasný triumf. Nicky Hayden v úchvatném konci sezony v roce 2006 v posledním závodě ve Valencii vzal Rossimu téměř jistý titul mistra světa.

Nicky Hayden 2006, okamžiky štěstí po titulu mistra světa
Zdroj: Profimedia Nicky Hayden 2006, okamžiky štěstí po titulu mistra světa


"Když jsem byl malý kluk, nikdy jsem nechtěl být hasič, nebo něco takového. Chtěl jsem být prostě jen mistrem světa. Ta myšlenka vypadala tak vzdálená, ale velké sny se občas plní a mě se teď splnil," říkal tehdy v slzách. Rossi měl smůlu, prostě upadl. Ale na to se historie neptá...Sezona skončila snově, jen pak už to trochu přestalo jít. Další dvě sezony s Hondou nevyšly podle představ a tak přišel odchod k Ducati. Ale možnost vítězit nedala Haydenovi ani tahle italská značka. Jen tři umístění na bedně v průběhu šesti sezon byly zklamáním.

Nicky Hayden
Zdroj: Profimedia Nicky Hayden

Přesto byl Nicky stále žádaným, sympaťákem s širokým úsměvem, kterého si stále zvali do amerických televizních šou. „Ale byl pořád stejný, nikdy se nezměnil. Od první chvíle, kdy jsem ho potkal jako 17letého kluka nebo když byl mistrem světa, se choval stejně,“ vyprávěl bývalý komentátor BBC k Steve Parrish.


Haydenovi vášeň pro motorky zůstala po celý závodní život. "Byl první na každém tréninku a odcházel poslední. Byl to člověk se ctižádostí i pokorou. Prostě vším, co potřebuje mistr světa," vyprávěl bývalý britský jezdec MotoGP James Toseland.

Bratři Haydenové
Zdroj: haydenbrosgeneralstore Bratři Haydenové

Nicky nikdy nezapomněl na to, kde vyrůstal. Byl zářící hvězdou mezi třemi úspěšnými bratry. Ale pokud byste s nimi byli na baru, nikdy byste nepoznali, který je který. Tak blízcí a podobní si byli.Kolotoč seriálu MotoGP opustil na konci loňského roku a odcházel s bilancí jednoho titulu mistra světa, tří vítězství a 28 umístění na stupních vítězů. Ale ve světě motorek zůstal, jen přesedlal na superbiky. Bohužel v nové sezoně stihl jen pět závodních víkendů.

Nehoda Nickyho Haydena
Zdroj: Profimedia Nehoda Nickyho Haydena

Ten poslední byl v Itálii, která se pro něj stala druhým domovem. Bohužel. Po závodech na okruhu Enza Ferrariho ještě zůstal v Rimini pár dnů, aby zrelaxoval před odletem do Doningtonu. Vyrazili s přáteli na kolo. Nicky měl smůlu. Tolikrát spadl na motorce v obrovské rychlosti a nic se mu nestalo. Ve středu 17. května ale bohužel přehlédl stopku a vletěl do cesty modrému peugeotu. Pět dnů bojoval o život v nemocnici, jeho zranění se ale ukázala jako neslučitelná se životem.


Holky ho milovaly, pro mnohé byl tím nejhezčím klukem z MotoGP. Ale on byl prostě svou vyvolenou našel. Loni požádal o ruku herečku a svou přítelkyni Jackie Marinovou. Nicky přitom už se pomalu plánoval usadit. Svatba měla být možná letos v létě...

Nicky Hayden a Jackie Marinová
Zdroj: facebook Nicky Hayden a Jackie Marinová

Právě Jackie s maminkou Rose a bratrem Tommym s ním byla v posledních chvílích v nemocnici. Táta přiletět nemohl, zdraví mu to nedovolilo. V pondělí se pak celý svět dozvěděl, že Nicky zemřel. Všem ale zůstane v paměti to pověstné zvedání motorky při vítězstvích a číslo 69 ale zůstane navždy symbolem. Možná už ho nikdy ve světě MotoGP vozit na svém stroji nebude....

Nicky Hayden
Zdroj: Profimedia Nicky Hayden

ram TN.cz