Aktualizováno 16.12. 2017 12:47
zoh 2018 parádní tým

Kdo to hraje za Koreu? Kouč chtěl i Jágra, vyhrál s ním Stanley Cup

Hokejisté Koreje
Zdroj: Instagram
Hokejisté Koreje

Dejte si pozor! Olympiáda v Koreji může přinést i jedno pořádné překvapení. Při absenci hvězd z NHL se čím dál víc začíná mluvit o senzačním týmu domácí reprezentace. Výsledkům v přípravě už se diví málokdo. Ale proč je hokejový tým Koreje tak dobrý?!

Když se začal skládat korejský tým pro olympijský turnaj, bylo jasné, že hokejový svaz v pořadatelské zemi osloví nejslavnějšího hokejistu, který se kdy v Soulu narodil. Jim Paek je fenomén. Dvakrát vyhrál Stanley Cup, tyká s Mario Lemieuxem a i díky němu mohl slavit své první triumfy v NHL Jaromír Jágr.

Jim Paek
Zdroj: Instagram Jim Paek

Koneckonců, když Korea 15. února v olympijském turnaji změří síly právě s Čechy, bude Jágr v Calgary slavit už své 46 narozeniny. Přesto v létě Jim Paek možná naoko a možná i tak trochu vážně glosoval. „Koho bych chtěl mít v týmu na olympiádě? Věřte mi, že Jágra,“ usmál se.


Česká ikona s číslem 68 už ale korejský pas nezíská. Korejcům se ale podařilo získat občanství hned pro šestici Kanaďanů! A ne ledajakých.

Mike Testwuide
Zdroj: Instagram Mike Testwuide

Pokud se tedy divíte, že Korea nedostává naloženo ani od Finska či Kanady, věřte, že to není náhoda. To, že tenhle tým hraje opravdu vyrovnané zápasy se světovou špičkou, je částečně práce Jima Paeka, částečně nadšení korejských talentů a také práce borců, kteří se nadchli pro dobrodružství.

Matt Dalton
Zdroj: Instagram Matt Dalton

Jedenatřicetiletý Matt Dalton to neměl daleko do brány Bostonu Bruins. Dokonce v sezoně 2009/10 kryl záda Tuukovi Raskovi, jenže do zápasu nikdy nenaskočil. A tak zkusil cestu do Ruska, chytal za Vitjaz Čechov i Nižněkamsk a poslední tři sezony už hájí bránu Anyang Halla.

Brock Radunske
Zdroj: Profimedia Brock Radunske

Spolu s ním působí v kabině korejského mistrovského týmu i Brock Radunske. To je možná nejpravověrnější Kanado-Korejec. V roce 2002 si ho vybral Edmonton Oilers ve třetím kole draftu, jenže pozvánka do prvního týmu nikdy nepřišla. A tak se tenhle rodák z Kitcheneru vydal na cesty a přes švýcarský Davos a bundesligový Augsburg zakotvil v roce 2008 Anyangu. A měl jasno, v Koreji našel svůj nový domov, žije tam už 10 let!

Pasy Kanady a Koreje má hned pět hráčů týmu
Zdroj: Instagram Pasy Kanady a Koreje má hned pět hráčů týmu

Ještě slibnější kariéru měl před sebou Alexandre Plante. Jako supertalent byl v roce 2007 vybrán dokonce v prvním kole draftu. Edmonton mu na rozdíl od Radunského šanci dal, ale jepičí kariéra v nejlepší lize světa trvala jen tři sezony, při kterých Plante odehrál jen 10 utkání a nedal ani gól. Takže zabalil bágl a s vidinou dobrodružství zkusil angažmá v rakouském Dornbirnu a norském Lorenskogu. Pak přišel telefonát z Koreje a Plante neváhal.
Michael Swift
Zdroj: Profimedia Michael Swift

Michael Swift byl jako junior extratřída. Coby teenager vedl týmy Massassaugy ai Niagary v OHL jako kapitán. Čekalo se, že si ho vybere nějaký z týmů NHL, jenže do draftu se nakonec ani nedostal. Ještě zkusil nižší AHL na farmě New Jersey Devils, ale v roce 2011 koupil letenky do Koreje, kde našel nový domov. V Asia League záskal v poslední sezoně titul nejproduktivnějšího hokejisty a po šesti letech v zemi nebyl problém získat občanství.

Mike Testwuide
Zdroj: Instagram Mike Testwuide

Společně se Swiftem hájí barvy týmu Gangwon High1 i Mike Testwuide. Toho ještě před třemi roky testovaly týmy Philadelphie a Calgary. Jenže z kempu se do prvních týmů nedostal a do Koreje dorazil v roce 2013 po tříleté zkušenosti v AHL. Domů už se nevrátil. Natolik se se tomuhle Američanovi asijské prostředí zalíbilo.

Eric Regan
Zdroj: Instagram Eric Regan

Posledním do party je Eric Regan. V roce 2010 nejlepší obránce americké nižší ECHL to vzal do Asie oklikou přes Japonsko. Po sezoně už ale putoval do Koreje, protože dostal nabídku reprezentovat. Všechno klaplo a dnes je oporou týmu, který má na olympiádě překvapit.

Kabina hokejové Koreje
Zdroj: Instagram Kabina hokejové Koreje

Jim Paek svému týmu věří. A že v něm nakonec nemá Jágra? Asi nevadí.

ram TN.cz