Aktualizováno 22.8. 2016 15:51
rio 2016 trocha statistiky

Kdepak USA, nejúspěšnější sportovce na olympiádě má Fidži!

Reprezentanti Fidži
Zdroj: Profimedia

Američané, Britové, Čínané, Rusové a Němci. Tak tohle je první pětice nejúspěšnějších národů, podle počtu získaných medailí. Česká republika obsadila díky jednomu zlatu, dvěma stříbrným a sedmi bronzových medailím úctyhodnou 43. příčku. Jenže pokud se na to podíváme z trochu jiného úhlu, můžeme říct, že nejúspěšnější výpravou na letních olympijských hrách v Riu, byla reprezentace Fidži!

Na první pohled to zní jako nepovedený vtip, ale Spojené státy nemají svým počtem získaných medailí v Riu zase tolik důvodů k radosti. Jsou přece třetí nejlidnatější zemí na světě, jejich fanoušci patří k těm, kteří své sportovce nejvíce podporují a v neposlední řadě, jejich ekonomika udává tempo celému světovému trhu.

 

 

Když si to tak shrneme, je zřejmé, že v jedné z nejvyspělejších zemí světa budou mít sportovci daleko lepší podmínky na přípravu, než třeba v Indii, kde kolikrát sportovci ani nemají možnost uplatnit svůj talent.

 

 

Pokud bychom tedy zohlednili ekonomické faktory, které ovlivňují fungování státu a podmínky pro sportovce, zjistíme, že americká medailová nadvláda není až takovým zázrakem. Naproti tomu Fidži, maličký stát v Oceánii, který by se svoji rozlohou vešel do Spojených států zhruba pětsetkrát, vybojoval v sedmičkovém ragby zlatou medaili!

 

Tabulka
Zdroj: TN.cz U každé země je počet medailí, které by sportovci získali, pokud by měli stejné podmínky pro přípravu.

 

Jasně, je to pouze řeč čísel a statistika, ale sport přece není jen o tom, jakého výsledku reprezentace dosáhne, ale jak trnitá byla její cesta k nejvyššímu cíli.

mm TN.cz