Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 31. 5. 2018
Hokej To neměl dělat

Kanadský kouč dostal vyhazov: Nigérie je centrem AIDS, napsal!

Duane Smith
Zdroj: Profimedia/Twitter
Duane Smith

Jméno Duane Smith asi moc neřekne ani velkým hokejovým fandům. Tento kanadský trenér působil ve švédsku, ve třetí nejvyšší soutěži. Od nadcházející sezony měl vést HC Kalmar, se kterým měl dva týdny podepsanou smlouvu. Déle však trvat nebude, jelikož dostal vyhazov. Vedení klubu se nelíbilo, že na sociální síti doslova uvedl, že Nigérie je centrem AIDS a urážel islám.

Pokud budete na twitteru hledat Smithovy výroky, už je nenajdete. Kanadský kouč si svůj účet smazal. Jeho chování a příspěvky však dostatečně detailně rozebírají švédská média. "Nigérie je světovým centrem AIDS," znělo v jednom z jeho příspěvků. Smith se v něm dotýkal toho, že kanadský ministr zahraničí navštívil zmíněnou zemi. "Je tam kanadský ministr proto, aby pozval víc nemocných migrantů?" ptal se Smith.

 

 

Duane Smith zkrátka nešel pro nějaké podobné slovíčko daleko. Urážel islám, kritizoval migranty. "Fuck islám," nechybělo v jednom z příspěvků. Překládat tuto větu asi ani nemusíme. Trenér má právo na svobodný názor, ale měl by nějak vystupovat a reprezentovat klub. Tým z Kalmaru pro jeho výroky pochopení neměl a ukončil s ním smlouvu. Tu přitom obě strany uzavřely před dvěma týdny.

 

HC Kalmar tak přišel o kouče, o kterého před nadcházející sezonou hodně stál. "Velmi nás mrzí, co se stalo. Nicméně to nejde nijak omluvit," uvedl v prohlášení sportovní manažer Kalmaru Tobias Johansson. "Nejsem rasista, všichni na světě jsou si rovni. Mám však tři dcery a chtěl jsem tímto způsobem informovat o utlačování žen v určitých částech světa. Nebyl to dobrý způsob a podobnou chybu už neudělám," řekl Duane Smith pro švédský deník Expressen.

lju TN.cz