Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 5. 10. 2017
už podruhé kdo proti komu?

Junior NBA League rozlosována. Dresy Warriors oblékne Sadská!

NBA Junior League - Show Dunking Devils
Zdroj: Nova Sport

Už 16. října vypuknou podruhé na českém a moravském území boje v NBA. A ti, co si v ní vysloužili účast, si mohou opravdu gratulovat. Na sedmdesát celků základních škol muselo zkřížit zbraně nejprve v kvalifikaci, aby se do základní části dostalo třicet nejlepších. Třicet týmů české Junior NBA League, které budou zastupovat 30 skutečných klubů z nejlepší ligy světa, jež i díky svému žákovskému projektu čím dál tím víc zapouští kořeny i mezi tuzemskými školáky.

Dnes se do haly na pražské Královce opět po roce sjeli kapitáni týmů, aby si z rukou patrona soutěže a druhého Čecha v NBA Jiřího Welsche nechali v takzvaném draftu nalosovat, který z klubů budou v letošní sezoně zastupovat. Jediní Memphis Grizzlies si mohli barvy svého klubu ponechat z loňska, neboť tato výsada náleží - vedle prstenů pro šampiony - obhájcům titulu.
 

„Loni mě na soutěži nejvíc bavilo, že jsme mohli být spolu. A pak i to cestování po České republice,“ prohlásil po skončení tréninku všech kapitánů Adam Křesina, „šéf“ Grizzlies alias ZŠ J.K. Tyla z Písku.
 

Prestižní dresy Golden State Warriors, úřadujících králů NBA, Jiří Welsch pro letošek nalosoval týmu ZŠ Sadská, barvy poražených finalistů z Clevelandu budou nosit malí „LeBronové“ ze základky Josefa Ressla v Pardubicích. A třeba ZŠ Sezemice, vedená kapitánkou Sandrou Horákovou, talentovanou dcerou basketbalových manželů Evy a Ladislava Horákových, bude oblékat dresy Milwaukee Bucks.
 

Boje základní části sezony se v pětičlenných regionálně členěných divizích rozhoří už za pár dnů a na každý tým čeká celkem 8 zápasů, z nichž každý potrvá 4krát 8 minut. Nejlepších osm týmů z Východní i Západní konference, tak jako je tomu ve velké NBA, se probojuje do play-off a v něm už každá další výhra posune tým o patro výš, až do velkého Final 4.
 

NBA Junior League a Jiří Welsch
Zdroj: Nova Sport

To loňské bylo v hale na Královce významnou událostí, čehož si nemohl nevšimnout i Jiří Welsch. „Když jsem viděl tu radost vítězů, a to, co pro ně tenhle úspěch znamenal, jen se potvrdilo, že juniorská NBA je dobrou věcí. Podle mě je to úžasná myšlenka, protože mít tu možnost ztotožnit se už v tomhle věku se značkou NBA je skvělé. Doufám, že tahle soutěž zapustí kořeny a stane se tradicí. Je to prospěná věc, protože spojení s NBA je hrozně silné, posouvá to i tuhle žákovskou soutěž na jinou úroveň a basketbal tím zasahuje další skupiny dětí. A já doufám, že to podpoří jejich vášeň a lásku k tomuhle sportu,“ podotkl čerstvě už dvojnásobný otec, který jako kluk mohl zkraje 90. let – tehdy ještě bez internetu a řady dalších médií - získávat informace o nejlepší lize jen velmi útržkovitě.
 

Dobře také ví, co třípísmenná super soutěž znamenala pro něj osobně. „NBA mi navždy změnila kariéru a vlastně i celý život. A díky tomu, že jsem se do ní dostal, tady teď stojím,“ řekl těsně před draftem.
 

Nakolik významnou akcí je Junior NBA League pro Českou basketbalovou federaci, to na prahu druhého ročníku zdůraznil generální sekretář ČBF Michal Konečný. „Pro nás je to jedna z nejprestižnějších akcí, na kterých se podílíme. A účast 70 týmů už v kvalifikaci ukázala, že zájem o Junior NBA tu je a my si od toho slibujeme rozšíření a popularizaci basketbalu po celé republice. Podpora týmů ze strany federace bude opět maximální a doufám, že se vše podaří ještě lépe než loni.“
 

Soutěž, určenou pro kluky i holky ve věkové kategorii 10-11 let, dosud pronikla do 18 zemí Evropy a Středního východu a další už o ni projevily zájem.
 

„Naším cílem je rozšířit jméno NBA po světě a je důležité budovat i vztahy s euroligovými kluby a národními federacemi. Sama jsem byla překvapena úrovní loňských finálových bojů tady v Česku a 70 týmů v letošní kvalifikaci ukazuje na popularitu této nové soutěže,“ pochvalovala si i zástupkyně NBA pro Evropu, Střední východ a Afriku, Vanja Cernivec ze Slovinska, odkud na pražskou Královku dorazili předvést svou show i smečující akrobaté Dunking Devils.
 

Jiří Welsch mohl zase po čtyřech zámořských sezonách svým potenciálním mladým následovníkům lépe předestřít, co by pro naplnění svého snu měli udělat. A tady je jeho dílčí recept.

„Podle mě je NBA ligou specialistů na různé herní činnosti. Ti, co umějí všechno, jsou ty největší hvězdy ala LeBron James, Kevin Durant a některé další. Pak už jsou tam specialisti a nemusí to být jen na střelbu. Viděl jsem borce, který udělal desetiletou kariéru v lize díky tomu, že jenom doskakoval, i když nebyl schopný ani pořádně vystřelit na koš. Jde prostě o to být v něčem výjimečný – ať je to Kyle Korver ve trojkách, kterého to živí patnáct let, nebo Bruce Bowen, který udělal úžasnou kariéru jako obranář. Anebo to může být specialista na doskakování a blokování. U dětí v tomhle věku ale ještě nejde myslet na to, jak se profilovat pro nějakou ligu. Musí dbát na svůj celkový pohybový a basketbalový rozvoj,“ podotýká Welsch.
 

Ten po draftu také prozradil, jakou si z nejlepší ligy světa přinesl největší – nyní už 15 let starou - osobní památku.
 

„Je to velká fotografie, jak smečuju přes Kobeho Bryanta, v jednom z mých prvních zápasů za Golden State. Tu fotku mi tehdy nechal udělat agent, dodnes ji mám někde schovanou. Tehdy ta akce přišla jako blesk z čistého nebe, nějak jsem se rozhodl do toho jít a skončilo to faulem. Kobe z toho nebyl moc šťastný, já naopak hodně - šel jsem střílet dvě šestky a dal je. Na té fotce je vidět, jak jsem natažený a on mě fauluje do té smečující ruky. Člověk si vlastně může domýšlet, co se stalo potom,“ popisoval barvitě Welsch.
 

V NBA v letech 2002-2006 prošel postupně kluby Golden State, Bostonu, Dallasu, Clevelandu a Milwaukee. A dodnes má dresy všech těchto klubů. „Myslím, že jo. Hodně jsem jich už rozdal, ale snažím se uchovat si od každého jeden kus.“
 

A nyní už se podívejme, které školy budou v letošní NBA Junior League reprezentovat jednotlivé kluby té velké NBA….

ZÁPADNÍ KONFERENCE

DIVIZE A
Severní Čechy

Denver Nuggets (ZŠ Otakara Jaroše Louny)
Minnesota Timberwolves (ZŠ Komenského náměstí Děčín)
Oklahoma City Thunder (ZŠ Písečná Chomutov)
Portland Trail Blazers (ZŠ Mírová Ústí nad Labem)
Utah Jazz (ZŠ Východní Varnsdorf)

DIVIZE B
Praha a Střední Čechy

Golden State Warriors (ZŠ Sadská)
LA Clippers (ZŠ Nový PORG Praha 4)
LA Lakers (ZŠ Dukelská Benešov)
Phoenix Suns (ZŠ a MŠ JAK Nové Strašecí)
Sacramento Kings (ZŠ Kuncova Praha 5)

DIVIZE C
Jihozápadní Čechy

Dallas Mavericks (ZŠ Švihov)
Houston Rockets (ZŠ F.L. Čelakovského)
Memphis Grizzlies (ZŠ J.K. Tyla Písek, obhájce trofeje)
New Orleans Pelicans (ZŠ Holýšov)
San Antonio Spurs (ZŠ Komenského Domažlice)

VÝCHODNÍ KONFERENCE

DIVIZE D
Východní Čechy

Chicago Bulls (ZŠ Nová Paka)
Cleveland Cavaliers (ZŠ Josefa Ressla Pardubice)
Detroit Pistons (ZŠ Dubina Pardubice)
Indiana Pacers (ZŠ Studánka Pardubice)
Milwaukee Bucks (ZŠ Sezemice)

DIVIZE E
Jižní Morava

Atlanta Hawks (ZŠ Mutěnická Brno)
Charlotte Hornets (ZŠ Uherský Brod)
Miami Heat (ZŠ náměstí Svornosti Brno)
Orlando Magic (ZŠ Na Pražské Pelhřimov)
Washington Wizards (ZŠ TGM Blansko)

DIVIZE F
Slezsko

Boston Celtics (ZŠ Vrchní Opava)
Brooklyn Nets (ZŠ Otická Opava)
New York Knicks (ZŠ PORG Ostrava)
Philadelphia 76ers (ZŠ Heyrovského Olomouc)
Toronto Raptors (ZŠ Pokorného Ostrava)
 

TN.cz