Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 8.5. 2017 21:39
Fotbal Mimořádná schůze

Jednání FAČR: Náhrada za Peltu? Berbr svou kandidaturu nevyloučil

Zdroj: TV Nova

Je sice státní svátek, mimořádné události si však vyžádaly i v tento den mimořádné jednání. Fotbalová asociace České republiky dnes svolala schůzi, kde se projednávala témata, týkající se kauzy, spojené s předsedou svazu Miroslavem Peltou, který je ve vazbě, ale i o tom, jak bude probíhat volba nového předsedy FAČR.

To nejdůležitější z jednání v bodech:


• Na jednání bylo potvrzeno, že se uskuteční valná hromada a to 2. června v řádném termínu. O tom, jestli bude volební nebo nevolební, to se rozhodne až na ní.


• Jediným kandidátem na nového předsedu FAČR je dál Miroslav Pelta, který se o tento post znovu ucházel ještě před tím, než byl vzat do vazby. Tato přihláška je dál platná, ale současný místopředseda Roman Berbr přiznal, že je pro něj nepřijatelné, aby kandidoval člověk, který je ve vazbě.


• Sám Roman Berbr kandidaturu na post předsedy Fotbalové asociace České republiky nevyloučil. Přihláška s jeho jménem prý existuje, ale zatím ji nepodepsal.


• FAČR je obviněný jako právnická osoba, nicméně jeho zástupci na jednání řekli, že se budou tvrdě bránit proti tomuto obvinění. Proto si svaz najal tři právní kanceláře.


• Za současné situace není podle FAČR ohrožené financování samotného svazu.


• FAČR také podotkl, že měl jet na jednání do Číny i s prezidentem Zemanem, v zastoupení Miroslava Pelty. Tato cesta však byla zrušena.

 

"Musíme dodržovat stanovy, které máme. Valná hromada proběhne úplně v pořádku. Budou-li kandidáti, budeme volit. Pokud nebude zvolen předseda, nebude volen ani výkonný výbor, ale budou voleni členové dalších komisí," řekl Roman Berbr na tiskové konferenci.

 

 

Dosud jediným oficiálním kandidátem na předsedu je Pelta, který je však od pátku ve vazbě. Přihlášku podal ještě před obviněním. Podle Berbra do páteční uzávěrky přihlášek přibudou další kandidáti. Objevily se prý i návrhy, aby kandidoval on sám.

 

"Kandidátky na mě jako předsedu na asociaci leží. Otázkou je, jestli je podepíšu. Hledáme i jinou variantu," uvedl Berbr.

 

A čeho se týká celá kauza?


Soud v pátek rozhodl o uvalení vazby na předsedu fotbalové asociace České republiky Miroslava Peltu. Důvodem jsou podivné machinace s penězi z dotací ministerstva školství.

 

 

Šéf českého fotbalu je stíhán za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle vyšetřovatelů naváděl dosavadní náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a bývalého šéfa ministerského odboru Zdeňka Břízu k tomu, jak nakládat s dotacemi pro sport.

 

Kratochvílovou v pátek ministerstvo kvůli vyšetřování zprostilo výkonu všech funkcí, soud ji dopoledne rovněž poslal do vazby. Bříza bude podle mluvčí ministerstva Kláry Bílé od úterka odvolán z pozice ředitele Vysokoškolského sportovního centra.

 

 

 

Portál Seznam.cz napsal, že Kratochvílová se s Peltou domlouvala na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých.

 

Obvinění v kauze čelí i Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Ve čtvrtek odmítla, že by s dotačními zdroji špatně zacházela. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno. 

 

lju, ČTK TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

8.5. | 11:53 Tony
10
Tak to by jsme si pomohli,jednoho gaunera stíhá policie a druhý gauner na ...
8.5. | 11:56 Josef Hladik
4
Jsem zvědav co tomu řekne Jablonecký magistrát,který mu lezl víte kam.Je to ...
8.5. | 15:18 Roman Skala
4
Náhlasit nevhodný komentář
Super, myslím, že cholera je mnohem lepší než mor.
8.5. | 15:10 allanaldik
6
Náhlasit nevhodný komentář
zlodej a stbak Berbr nahardi zlodeje a stebaka Peltu. Jak se rika z deste pod okap. Ted se bude kract jeste ve vetsim. SPort zchudne jeste vic.
8.5. | 11:56 Josef Hladik
4
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem zvědav co tomu řekne Jablonecký magistrát,který mu lezl víte kam.Je to městský zastupitel a má dalších funkcí v Liberci či někde jinde Jsem zvědav co tomu bude říkat jeho přítel z ODS Beitl
8.5. | 11:53 Tony
10
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to by jsme si pomohli,jednoho gaunera stíhá policie a druhý gauner na cestě?Tak to je ten opravdový Český fotbal!!!!!!!!
8.5. | 11:44 ppadys
6
Náhlasit nevhodný komentář
z bláta do louže.