Publikováno 21. 7. 2016
tour de france 18. etapa

Je zkrátka jinde! Froome si podmanil časovku a navýšil náskok

Chris Froome

Jestli si někdo myslel, že by horská časovka mohla zamíchat celkovým pořadím na Tour de France, tak byl na omylu. 18. etapu totiž s přehledem ovládl bristký cyklista Chris Froome a navýšil tak svůj celkový náskok. V jízdě proti chronometru se z českých cyklistů nejlépe vedlo Romanu Kreuzigerovi, který dojel na třinácté příčce.

Froome měl sice pomalejší rozjezd a zpočátku se zdálo, že by mohl i druhou časovku letošní Tour opanovat Nizozemec Tom Dumoulin, ale ten se nakonec třetího vavřínu na nejslavnějším etapovém závodě nedočkal. Jednatřicetiletý britský cyklista měl skvělý závěr a dlouho vedoucímu Dumoulinovi nadělil 21 vteřin.

Froome vyhrál časovku na Tour de France podruhé v kariéře, po vítězství v letošní osmé etapě si vychutnal etapový vavřín celkově už posedmé. Třetí za Dumoulinem dojel se ztrátou dalších 12 vteřin Ital Fabio Aru. Mollema sice udržel průběžnou druhou příčku, ale dnešním 17. místem navýšil svou ztrátu o 85 sekund.

"Moc jsem nečekal, že bych mohl Toma dneska porazit. Ale dokázal jsem skvěle držet tempo. Poté, co jsem ztrácel v první pasáži, jsem do toho dal úplně všechno. A jsem šťastný, že se mi podařilo vyhrát," uvedl Froome v televizním rozhovoru.

Další český cyklista Jan Bárta ze stáje Bora-Argon, který v letech 2012 až 2015 opanoval boj s chronometrem na domácím šampionátu, skončil s mankem dvou minut a 15 vteřin šestadvacátý. Petr Vakoč (Etixx-Quick-Step) dojel až na 125. příčce, na vítězného Froomea ztratil téměř pět minut.