Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 15. 1. 2018
otazník olympijská nominace

Jandač vysvětloval: Proč chybí Růžička, Klepiš nebo Michálek?

Martin Růžička
Zdroj: profimedia.cz

Sázka na zkušenost i KHL. Taková je vize trenéra Josefa Jandače. Kouč české hokejové reprezentace zdůvodnil volbu nominace svého týmu pro olympiádu v Pchjongčchangu. Proč chybí střelec Martin Růžička? A pro č bude kapitánem Martin Erat?

 Lídr brněnské Komety měl 'céčko' na dresu už na prosincovém Channel One Cupu v Praze a Moskvě. Na něm se vrátil do národního týmu poprvé od domácího světového šampionátu v Praze v roce 2015. "Jede už na čtvrtou olympiádu, má za sebou spoustu zkušeností. Věříme, že to bude ten správný lídr a kapitán," řekl na tiskové konferenci v Praze Jandač.


Jenže daleko více překvapila absence několika jmen. Zbyněk Michálek zamířil do extraligy i s vidinou boje o olympiádu. Účastník předloňského Světového poháru v Torontu si ale třetí start za sebou pod pěti kruhy nepřipíše.


"Bylo to těžké rozhodnutí. Vrátil se, že se pokusí zabojovat. Vážím si ho. Snažili jsme se vybrat do obrany defenzivní a ofenzivní hráče po debatách s Jardou Špačkem. Na Světovém poháru jsme měli více praváků, kteří museli hrát nalevo. Měli jsme s tím problémy," uvedl Jandač, který má v kádru už praváky Němce, Mozíka, Tomáš Kundrátka z Nižného Novgorodu a Jakuba Nakládala z Jaroslavle. Michálek tedy nepřesvědčil.


V útoku se nedostalo na druhého nejlepšího střelce a třetího nejproduktivnějšího hráče extraligy Martina Růžičku. "Byla to pro nás velmi těžká volba. Má velmi dobrou sezonu. Je to snajpr, daří se mu. Víme, jak otočil v prosinci na Channel One Cupu hattrickem utkání proti Finsku. Zvažovali jsme jeho použitelnost ve hře pět na pět, v oslabení a miska vah se přiklonila k jiným borcům," vysvětlil Jandač.


Smůlu má i další z mistrů světa z roku 2010, útočník Jakub Klepiš z Mladé Boleslavi, se přes dobrý výkon na listopadovém turnaji Karjala do kádru také nedostal. "S Martinem Růžičkou byli oba v největší diskuzi. Chtěli jsme ho v prosinci do Ruska a byl nemocný. Máme tam jiné dvojice a trojice," doplnil Jandač. Naopak nechybí další zkušený útočník Michal Vondrka z Chomutova.

ram, čtk TN.cz