Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 2.9. 2015 15:33
galerie Najděte rozdíly

Jak šel čas s Usainem Boltem. Ta změna je neuvěřitelná!

Usain Bolt 2002/2015

Nejrychlejší muž planety Usain Bolt je žijícím fenoménem, který přinesl drama na atletické ovály. Nebyl to ale vždy ten urostlý svalnatý atlet. Budete se divit, jak vypadal v době,svých atletických začátků. Připomeňme si jeho cestu na vrchol a významné momenty jeho kariéry.

Narodil se v roce 1986 v malém městě Trelawny na Jamaice. Přestože svůj volný čas v dětství věnoval převážně fotbalu, tak už ve svých 11 letech slavil své první vítězství a stal se nejrychlejším běžcem na Waldensian Primary School.

 

Zanedlouho se začal věnovat atletice naplno a pod vedením svého prvního trenéra Pabla McNeila se zaměřil na kratší tratě.
 

V roce 2001 už zaběhl dvoustovku za 22,04 a doběhl na druhém místě v mistrovství školy William Knibb Memorial High School.

 

18

Galerie: Jak se změnil Usain Bolt v průběhu let

Usain Bolt 2002/2015

Hodnocení:



O rok později se v Kingstonu představil na juniorském mistrovství světa a stal se vůbec nejmladším atletem, který zaběhl 200 metrů za 20,61. Tím pomalu započala jeho zlatá éra.
 

Bolt začal tvrdě trénovat a výsledky ve velkém světě atletiky na sebe nenechaly dlouho čekat. Na mistrovství světa v japonské Osáce v roce 2007 přišly hned dvě stříbrné medaile, v běhu na 200 a štafetě na 4 x 100 metrů.
 

ČTĚTE TAKÉ


Boltova hvězda stoupala stále výš a o rok později v roce 2008 si už podmanil olympijské hry v Pekingu, kde získal tři zlaté medaile, na stovce, dvoustovce a ve sprinterské štafetě. Do dějin se mimo jiné zapsal i svými typickými oslavnými gesty ve tvaru blesku.


O necelý rok později ozdobil výkonem 9,77 na stovce i nejprestižnější atletický mítink v Česku, Zlatou tretru v Ostravě.
Rokem 2009 ale zároveň Bolt vstoupil do dějin. V Berlíně přepsal světové tabulky a výkonem 9,58 se stal vůbec prvním mužem na světě, který dokázal zaběhnout 100 metrů pod hranici 9,60.


Hladovému Jamajčanovi to ale bylo málo a vzápětí přidal další světový rekord, když na dvojnásobné trati zaběhl čas 19,19.

 

I k Boltovi se ale občas štěstěna otočí zády. V roce 2011 na MS v jihokorejském Tegu kvůli ulitému startu nejen, že neobhájil zlato, ale byl ze závodu vyloučen. Chuť si však spravil alespoň na dvoustovce, kde zvítězil a pátém nejrychlejším čase historie 19,47 a ve štafetě na 4 x 100 metrů.

 

V roce 2015 završil takzvaný "triple triple" získáním dalších tří zlatých medailí a stal se tak nejúspěšnějším atletem historie.

mm TN.cz