Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 28.3. 2018 18:29
anketa jak se vám líbí?

Jak se lidem líbí nová hymna s druhou slokou? Převažují rozpaky!

Eva Samková
Zdroj: Profimedia
Eva Samková

Některým to stále připadá jako vtip, ale Český olympijský výbor už novou verzi české hymny odprezentoval. Není česká hymna unylá a nudná? Vzbuzuje v nás dostatečnou míru národní hrdosti? Tyhle otázky dnes otevřel český olympijský výbor.

Ač se skladatel Miloš Bok snažil a vedení Českého olympijského výboru v dobré vůli přesvědčuje, že druhá sloka písně je potřebná, neboť mluví o českém charakteru, jsou ohlasy rozporuplné.


„Mým cílem bylo připravit sebevědomější a slavnostnější verzi. Změny doznala hymna po stránce harmonické i instrumentační,“
říká Miloš Bok.


Jenže veřejnost většinou argumenty nebere. Část lidí nechápe, že nějaká druhá sloka už dávno od roku 1930 existuje a nechce jí vůbec akceptovat. Dalším se zase nelíbí zpracování.

Na prezentaci nové hymny dorazili i samotní sportovci a ti mluvili k nápadu prodloužení a nové verze loajálně.

„To pojetí triumfální se mi líbí. Oproti ostatním národům byla naše hymna dost umírněná. Ale mě by se ta změna líbila,“ říká střelec David Kostelecký, i když připouští, že diskuse o nové verzi bude hodně složitá.

Bývalý kanoista Martin Doktor, který nyní působí jako sportovní ředitel českých olympioniků se také kloní k větší dynamice. „Nevím jestli tomu pomůže druhá sloka, ale myslím, že by tomu pomohlo svěžejší tempo,“ myslí si. „Jestli se to bude zpívat, těžko říct. To druhou slokou je ta písnička je kompletní,“ dodal Martin Doktor.

Anketa

Líbí se vám nové pojetí české hymny?

Hlasovalo 6053 lidí.

Zda se nová česká hymna bude hrát sportovcům při jejich úspěších zatím není zřejmé. Olympionici chtěli, aby se o nové a dvousloké verzi mluvilo. Diskusi se rozhodně rozpoutat podařilo, možná se ale čekaly první lepší ohlasy.

ram TN.cz