Aktualizováno 17.2. 2017 11:40
souboj hvězd kdo je lepší?

VELKÉ SROVNÁNÍ: Dožene Crosby někdy Jaromíra Jágra?

Sidney Crosby vs. Jaromír Jágr
Zdroj: Profimedia
Sidney Crosby vs. Jaromír Jágr

Velký den zažil v noci na dnešek Sidney Crosby. Pittsburský útočník zaznamenal jubilejní tisící bod v NHL. Stačilo mu na to 757 utkání, tedy o šest méně než jeho slavnému předchůdci v dresu Penguins Jaromíru Jágrovi. Statistiky, zdá se vyrovnané, má ale Crosby šanci Jágra překonat?

Mladší ročníky už si to nebudou příliš pamatovat, možná tu chvíli uvidí vůbec poprvé v životě, pro jiné to bude příjemné opakování. Psal se 30. prosinec 2000, Jágr hrál tehdy svou jedenáctou sezónu za Tučňáky a Pittsburgh v ten den hostil Ottawu. Běžela šestá minuta druhé třetiny, když český útočník srovnal na 3:3. Byl to jeho tisící bod v NHL. Jaromírovi tehdy do devětadvacátých narozenin zbýval měsíc a půl.

Sidney Crosby začal svou kariéru v NHL o rok starší, než byl při svém debutu Jágr. V den, kdy proti Winnipegu dosáhl jubilejního tisícího bodu, dovršil 29 let a 185 dní. Jágra předběhl o šest zápasů. Zatímco jeden z naganských hrdinů potřeboval 763 zápasů, Crosbymu stačilo jen 757.

Vyrovnaná čísla, řeklo by se. Ale je tu řada předpokladů, proč by měl být Sidney Crosby jednou lepší než Jaromír Jágr.
 

Sidney Crosby vs. Jaromír Jágr
Zdroj: Profimedia Sidney Crosby vs. Jaromír Jágr

Jistě, najdeme jedno velké "ale". Vydrží Crosby nejen hrát do tak vysokého věku? České "osmašedesátce" je pětačtyřicet a s myšlenkami na konec kariéry na něj nechoďte. Na Floridě rozhodně není jen za zásluhy, ale plní roli jednoho z klíčových hokejistů. Vždyť v konkurenci mladíků, z nichž řada nebyla ještě ani na světě, když Jaromír zvedal nad hlavu svůj první Stanley Cup, je na čtvrtém místě tabulky kanadského bodování.

Jágr vs. Crosby, sbírání kanadských bodů a věk
Zdroj: Nova Sport Jágr vs. Crosby, sbírání kanadských bodů a věk

Ale zpět k otázce. Vydrží Crosby také tak dlouho a na takové úrovni?

Je tu řada pro a proti. Velkou roli mohou hrát zranění. O potížích Sidneyho Crosbyho s otřesy mozku není třeba se dlouze rozepisovat. Po zákroku Davida Steckela na začátku ledna 2011 přišel takřka o celý kalendářní rok. Když se pak na konci listopadu pokusil o návrat, zažil sice čtyřbodový večer proti Islanders, problémy se ale vracely. Naplno se tak zapojil až v březnu dalšího roku. Přišel o více než stovku zápasů.

Naopak Jágrovi se zdravotní problémy spíše vyhýbají. O jeho vyražených zubech sice kolují legendy, to ale pro hokejistu není nic, kvůli čemu by měl absentovat. Dřívější problémy s třísly ubyly, Jágr tak platí v NHL spíš za železného muže.

Sidney Crosby vs. Jaromír Jágr
Zdroj: Profimedia Sidney Crosby vs. Jaromír Jágr

Pro Crosbyho ale naopak hovoří tříletá Jágrova odmlka. V létě 2008 vyměnil zámořské prostředí za východní Evropu. Podepsal na dva roky s Omskem, pobyt v Avangardu si pak ještě o sezónu prodloužil. 


Nedá se příliš předpokládat, že Crosby, který plní v Pittsburghu roli klíčového hráče, by si na tři sezóny odskočil mimo NHL .

Sidney Crosby vs. Jaromír Jágr
Zdroj: Profimedia Sidney Crosby vs. Jaromír Jágr

 

TN.cz