Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 13.9. 2015 08:35
us open nejstarší vítězka

Italské finále ovládla Pennettaová! Po titulu končí s tenisem

Flavia Pennettaová
Zdroj: profimedia.cz
Flavia Pennettaová

Italské finále na US Open vyhrála Flavia Pennettaová. Třiatřicetiletá tenistka porazila v rozhodujícím souboji v New Yorku krajanku Robertu Vinciovou 7:6, 6:2 a získala první grandslamový titul v kariéře. Těsně před převzetím trofeje pro šampionku Pennettaová oznámila, že po sezoně ukončí kariéru.

Čtvrtfinálová přemožitelka Petry Kvitové potvrdila v souboji dvou debutantek v grandslamovém finále roli papírové favoritky. Její o rok mladší soupeřka nedokázala navázat na páteční výkon ze semifinále proti Američance Sereně Williamsové, kterou senzačně připravila o šanci na kalendářní Grand Slam.


Turnajová šestadvacítka Pennettaová získala první sadu po vítězství 7:4 v tie-breaku, v němž Vinciová udělala čtyři chyby. V předchozím průběhu setu prohrávala nenasazená Vinciová už 2:4, třemi získanými gamy v řadě se ale dokázala vrátit do hry.


Flavia Pennettaová
Zdroj: profimedia.cz Flavia Pennettaová


Psychickou výhodu po zisku setu využila Pennettaová v nástupu do druhé sady a dostala se do výrazného vedení 4:0. Vinciová se stejně jako v předchozím setu pokusila o zvrat, ale podařilo se jí vyhrát pouze následující dva gamy. Pennettaová ukončila zápas před zraky italského premiéra Mattea Renziho čistou hrou při podání soupeřky nechytatelným forhendem.


Za první singlový grandslamový titul získala vítězka šek na 3,3 milionu dolarů a měla by se ve světovém žebříčku posunout na osmou pozici. Rodačka z Brindisi se tak ve 33 letech dočká nejlepšího žebříčkového postavení v kariéře.
 


Při závěrečném ceremoniálu, jenž byl v podání dlouholetých kamarádek plný legrace a špičkování, Pennettaová překvapila oznámením, že se představila na US Open naposledy. Životní partnerka italského tenisty Fabia Fogniniho hodlá po sezoně ukončit kariéru. "Rozhodla jsem se pro to už dříve, tohle je nejlepší způsob, jak říct tenisu sbohem," řekla nejstarší vítězka premiérového grandslamového titulu v takzvané open éře.

 

tn.cz / ČTK