Publikováno 23. 6. 2018
indycar Road America

IndyCar závodí na nejhezčí trati v Americe. Vede se Newgardenovi

Josef Newgarden na Road America

Série IndyCar zavítala tento víkend na klasický okruh Road America ležící u městečka Elkhart Lake ve Wisconsinu. Trať měří 6,5 kilometru a bývá mnohými označována za nejhezčí silniční okruh v USA. Páteční program ovládl obhájce titulu Josef Newgarden.

Loňský šampion Newgarden už hodně potřebuje dobrý výsledek. V posledních pěti závodech dojel nejlépe na osmé příčce a v šampionátu, který ještě v dubnu vedl, je teď až pátý se ztrátou 68 bodů (za vítězství v závodě je v IndyCar 50 bodů) na vedoucího Dixona. V pátek ale naznačil, že okruh Road America mu svědčí.

Newgarden nenašel přemožitele v žádném z pátečních tréninků. V tom prvním mu byl nejbližším soupeřem Sató, ale Newgarden měl na japonského závodníka náskok téměř půl vteřiny. Třetí čas zajel Rossi následovaný Wickensem a Andrettim. Na obkroužení 6,5 kilometru dlouhé dráhy potřeboval Newgarden minutu a 43 vteřin. Kompletní výsledky najdete ZDE.

Odpolední trénink byl ještě rychlejší a Newgarden společně s Wickensem prolomili hranici 1 minuty a 43 vteřin. Nováček Wickens těží z toho, že Road America je jedna z mála tratí, které už měl možnost pozvat. Vloni jej sem tým Schmidt Peterson Motorsports pozval, když ruský závodník Michail Aljošin se nemohl vrátit do USA kvůli propadlému vízu. Rus nakonec závod stihl a Wickens odjel jen páteční tréninky.

Road America pohledem Tonyho Kanaana:

Odpoledne zabrali i Newgardenovi stájoví kolegové. Power byl čtvrtý a Pagenaud hned za ním. Vedle Powera, který zde zvítězil před dvěma lety, se dařilo i loňskému vítězi Dixonovi, současně lídrovi šampionátu, který zajel sedmý čas. Na třetí příčce pak skončil Francouz Bourdais, který zde vyhrál v roce 2007 v posledním závodě, než americké formule na téměř 10 let oblíbenou dráhu opustily. Kompletní výsledky najdete ZDE.

Okruh Road America patří k nejstarším závodištím v Americe. Postavil jej inženýr silničních staveb Cliff Tufte už v roce 1955. Okruh navazoval na trať na silnicích kolem města Elkhart Lake, kde jezdci závodily na začátku 50. let. Tomu ale učinila přítrž tragédie při podobných závodech ve Watkins Glen, kdy zemřel malý chlapec. Závody na veřejných silnicích pak byly v USA zakázány.

Tufte proto navrhl na svém pozemku, který v pravěku zformoval ledovec, permanentní závodní okruh. Trať se inspirovala wisconsinskými silnicemi, třeba co do šířky nebo poloměru zatáček. Jak skvělé závodiště Tufte navrhl, dokládá skutečnost, že od roku 1955 leží ve Wisconsinu prakticky v nepozměněné formě. Jedinou výjimkou byla instalace šikany pro závody motorek před rychlou zatáčkou Kink.

Převýšení, rychlé zatáčky, skvělá místa na předjíždění, ne neprávem se okruhu ve Wisconsinu přezdívá americký národní park rychlosti. Formule tu závodí od roku 1982. Tradice byla poprvé přerušena v roce 2005 a pak v roce 2008, kdy po spojení IndyCar a konkurenčních Champ Cars nezbylo na Road Ameriku v kalendáři místo. Že jsou fanoušci pořádně hladoví po skvělém závodění, dokládají i výborné návštěvy v posledních dvou letech, kdy se závod podařilo obnovit.

Ten letošní bude premiérový pro mladého Mexičana Alfonsa Celise, kterého přihlásil tým Juncos. Celis v IndyCar tento víkend debutuje a ve druhém tréninku se zapsal nehodou, při které poškodil záď svého monopostu.

Jak se nejen jemu povede, můžete sledovat exkluzivně na programu NOVA Sport 2. Závod začíná v neděli v 19:00.