Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 24.6. 2017 03:25
IndyCar Road America

IndyCar čeká další závod. Ruského pilota nevpustili do USA

James Hinchcliffe na Road America
Zdroj: INDYCAR Media
James HInchcliffe během loňského závodu na Road America

Piloty IndyCar čeká tento víkend další závod. Zamíří na nejdelší okruh v kalendáři, více jak 6,5 km dlouhou Road Ameriku, historickou trať ve Wisconsinu, kam se vloni vrátily formule po desetileté pauze. V pátek u toho chyběl ruský závodník Michajl Aljošin, který se nemohl vrátit do USA po startu v Le Mans. Ve Francii na letišti totiž našly nesrovnalosti v jeho vízu a Rusa do letadla nevpustili. Sobotu by ale už měl stihnout.

Ruský závodník Michajl Aljošin si minulý víkend odskočil do Francie, aby se zúčastnil oblíbeného závodu 24 hodin Le Mans. Na cestě zpět ale imigrační úředníci objevili blíže nespecifikovaný problém s Rusovým vízem a Aljošin nemohl do USA odcestovat. To se podařilo až v pátek, kdy Aljošin sdílel fotografii, jak sedí v letištním salónku.

 

Ve voze číslo 7 týmu Schmidt Peterson Motorsports ho vystřídal Kanaďan Robert Wickens. Pilot německého šampionátu cestovních vozů DTM dostal nabídku představit se v IndyCar ve čtvrtek ve dvě odpoledne. Už večer byl na hotelu ve Wisconsinu. Jeho start přitom musely posvětit špičky Mercedesu, jehož je Wickens záložním pilotem.

 

Zdá se ale, že se WIckens ve voze IndyCar dlouho neohřeje. Podle sociálních sítích je už Aljošin na cestě a v sobotu by si měl vůz převzít. Wickens si vůz IndyCar přímo pochvaloval. Ostatně měl s vozem IndyCar zkušenosti od únorové výměny sedaček. Wickens dostal možnost trénovat ve voze IndyCar v Sebringu. Ten poskytl právě tým Sama Schmidta.

 

 

V pátek si jej mohl Wickens vyzkoušet na oblíbeném okruhu Road America. V 80. a 90. letech byla tato trať nedílnou součástí kalendáře. V roce 2006 se zde ale jelo naposledy a IndyCar se na trať ve státu sýrů, jak se Wisconsinu přezdívá, vrátila až vloni. Okruh postavil v polovině 50. let inženýr dopravních staveb Cliff Tufte. Vybral si místo vytvořené působením ledovce. Skvěle přitom vyrovnává terénních charakteristik. Okruh vymyslel tak dobře, že nemusel být nikdy výrazně upravován.

 

V prvním tréninku ukázal dobrou formu loňský vítěz 500 mil Indianapolis Alexander Rossi. Mladý Američan ujel všem soupeřům a s časem 1:43.3285 trénink vyhrál. Další tři příčky patří pilotům týmu Penske Pagenaudovi, Powerovi a Newgardenovi. První pětku uzavírá Scott Dixon.
Předčasně skončil trénink pro Američana Hunter-Reaye, který v poslední zatáčce vyletěl z dráhy a naboural do zdi. Závodníkovi se nic nestalo, auto ale bylo poškozené a Hunter-Reay už do tréninku nezasáhl.

 

VÝSLEDKY PRVNÍHO TRÉNINKU NAJDETE ZDE

 

Více štěstí měl v odpoledním tréninku Rossi. Ten měl problémy hned dvakrát. Nejprve také ve 14. zatáčce vyletěl z dráhy a narazil do bariéry. Tým ale stihl opravit auto ještě během tréninku a Rossi znovu vyrazil na trať. Tentokrát na travnatém povrchu ztratil kontrolu nad vozem, udržel ho ale dost daleko od bariér.

 

Druhý trénink byl krasojízdou týmu Penske. Josef Newgarden s časem 1:42.8229 trénink vyhrál. Za ním skončili Power, Pagenaud a Castroneves. Nejlepším ze zbytku světa  byl Kanaďan HInchcliffe. V obou trénincích jej doplnil coby stájový kolega Wickens.


VÝSLEDKY DRUHÉHO TRÉNINKU NAJDETE ZDE

 

Kanaďan není jediným pilotem, který rozšíří řady IndyCar Series na Road America. Zraněného Bourdaise vystřídá ve zbytku sezóny u týmu Dale Coyne Racing Mexičan se zkušenostmi z Formule 1 Esteban Guttieréz.

 

 

Závod na Road America bude startovat v neděli po 19. hodině. V České republice a na Slovensku jej exkluzivně nabídne stanice NOVA Sport 2.
 

vbo TN.cz