Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 7.12. 2016 17:23
video zaslouží si to

Hrdinové z Ria se dočkali pocty! Radost mají Krpálek i Petráček

Zdroj: TV Nova

Olympijský vítěz z Rio de Janeira judista Lukáš Krpálek a vítěz paralympiády plavec Arnošt Petráček mají zlaté a stříbrné mince s vlastním portrétem. První várku si dnes do České mincovny v Jablonci nad Nisou přijeli sami vyrazit.

Trvalo to pár sekund a první mince s vyraženým portrétem slavného sportovce byla na světě. "Rozhodně se mi líbí. Bylo to hezky navržené a jsem rád, že jsem u toho mohl být," pochvaloval si Krpálek.
 

Stejně nadšený byl z ražby i plavec a paralympionik Arnošt Petráček. "Jsem za to hrozně moc rád, že jsem si ji tady dneska mohl vyrazit osobně," řekl Petráček. "Nejvíc se mi líbí plavecká dráha a pak, jak mám hlavu do strany, to se povedlo úplně krásně," dodal potěšený plavec.
 

Když sportovce lidé z České mincovny před olympiádou a paralympiádou oslovili, prý je ani nenapadlo, že by se něco takového mohlo uskutečnit. "Já jsem samozřejmě na to odepsal, že ano, ale spíš jsem nepočítal s tím, že by to vůbec mohlo být," přiznal zlatý olympijský medailista v judu.

Mince, které navrhnul umělec Jiří Dostál, bude mincovna razit ve dvou variantách. "Jsou to mince zlaté a stříbrné. Zlaté jsou čtvrtuncové a vycházejí v nákladu 200 kusů, cena jedné je necelých jedenáct tisíc. Stříbrné jsou půluncové, vydáváme jich 500 kusů a cena jedné je necelých patnáct set," vysvětlil Lukáš Jokl z České mincovny.

Arnošt Petráček a Lukáš Krpálek
Zdroj: ČTK Arnošt Petráček a Lukáš Krpálek

Mincovna už vyrazila mince třeba s portrétem Barbory Špotákové a Jiřího Ježka, lze tedy předpokládat, že to nejsou poslední série se sportovci.
 

msl TN.cz