Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 24.2. 2017 21:18
pan trenér smutné loučení

Hokejové legendy slzely: Pan trenér se vydal na poslední cestu

Zdroj: TV Nova

Nejen hokejisté, ale i spousta fanoušků se loučí s veleúspěšným trenérem Josefem Augustou. Na páteční pohřeb se u jihlavského krematoria sešlo téměř 500 lidí. Strůjce takzvaného "zlatého hattricku" zemřel minulý týden ve věku 70 let.

Na rozlučce s hokejovou legendou nechyběli například Vladimír Vůjtek, Vladimír Marinec, Jiří Šlégr nebo Martin Rušinský. Dorazil i prezident českého hokeje Tomáš Král.


Legenda českého hokeje bojovala od konce roku 2015 s rakovinou slinivky. Chvíli vypadalo nadějně a slavný trenér se objevil v květnu loňského roku i na utkáních české reprezentace s Kanadou. Bohužel tenhle sympatický hokejista tělem i duší nakonec v těžkém boji podlehl.

Josef Augusta
Zdroj: Profimedia Josef Augusta

Augusta patřil ke generaci hokejistů, kteří dělali českým fanouškům radost na přelomu 60 a 70 let minulého století. Hrál i památné mistrovství světa v roce 1969, kde Češi porazili Rusko a český národ oslavoval triumf na stockholmském ledě jako pomstu za okupaci.


Augusta jako hráč získal olympijské stříbro v roce 1976 a další tři stříbra ze světových šampionátů. Titulu mistra světa se stal ale až jako trenér. Jako svého asistenta si ho vybral po zlatu v Naganu legendární Ivan Hlinka. Augusta pak národní tým převzal a v letech 1999, 2000 a 2001 slavil nejdřív jako asistent a pak i dvakrát jako hlavní trenér světové zlato. V tomto ohledu patří mezi nejúspěšnější trenéry světové historie.

josef augusta
Zdroj: profimedia.cz

Rodák z Havlíčkova Brodu spojil podstatnou část své bohaté kariéry s Duklou Jihlava, kde hned osmkrát vyhrál domácí ligu.

ram, pik TN.cz