Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 19.3. 2016 16:20
galerie letiště s osudem

Tajuplné místo: Olympiáda, CIA, nacisté, dnes místo pro uprchlíky

Tajuplné místo Hellinikon
Zdroj: Profimedia / facebook
Tajuplné místo Hellinikon

To místo sdílí neuvěřitelné osudy. Když se hledal prostor, kde vyroste baseballový stadion pro olympijské hry 2004, padla volba na zrušené letiště Hellinikon. Ale tím historie tohoto místa ani nezačala a ani nekončí...

Letiště vzniklo v roce 1938 ale jen vlastně nechtěně pomohlo nacistickému Německu obsadit Řecko. Hodně rychle zde vznikla základna Luftwaffe. Po druhé světové válce zase Řekové nabídli letiště Američanům, aby to měli s doletem blíž na Střední východ. Vydrželi tam přes čtyřicet let.

19

GALERIE: Místo Hellinikon - fašisté, CIA, olympiáda, uprchlíci

Zdroj: Profimedia / facebook

Uprchlíci našli zázemí na olympijských sportovišťích z roku 2004 - stadion pro pozemní hokej

Hodnocení:

Pak také chvíli sloužilo letiště i normálním lidem, i když jen 10 let. Pak se začala chystat olympiáda a ranveje zpustly. Vyrostl ale baseballový stadion. Na něm o sobě dal vědět třeba i Kubánec Alexei Ramirez, který z Atén domů odvezl zlato. I on se tři roky stal uprchlíkem. Z rodné Kuby utekl přes Dominikánskou republiku do USA, aby se později stal hvězdou v Major League Baseball.


Ale bylo logické, že okázalý stánek veřejnosti moc sloužit nebude. Baseball prostě v Řecku populární není. A tak na tribuny jen foukal vítr od moře.


Dnes jsou rádi za zpustlé místo uprchlíci. Na hřišti pod tribunami, kde ještě před 12 lety bojovali olympionici, se čeká na naději. vyrostl zde stanový tábor pro uprchlíky z Afghánistánu. Olympijské místo tak má aspoň nějaké využití. A nutno říci, že nejen baseballový stánek obsadili uprchlíci. Zázemí v šatnách na sportovištích našli uprchlíci třeba i na dnes nevyužitém hřišti pro pozemní hokej.

ram TN.cz