Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 18. 5. 2017
borec cyklistická elita

Hattrick při premiéře! Gaviria si hraje se soupeři, Giro se mu klaní

Fernando Gaviria
Zdroj: Profimedia
Fernando Gaviria

Kolumbijský cyklista Fernando Gaviria si v hromadném spurtu 12. etapy připsal třetí vítězství na letošním Giru d'Italia. V čele průběžného pořadí zůstal Nizozemec Tom Dumoulin, jenž stejně jako další favorité dojel v hlavním poli.

Dvaadvacetiletý Gaviria při debutu na Grand Tour vyhrál už třetí a pátou etapu a vítězný hattrick završil dnes po 234 km z Forli do Reggia Emilia. Člen týmu Quick-Step vytěžil z práce stájového kolegy Maximiliana Richezeho a poměrně lehce za sebou nechal Itala Jakuba Mareczka a Ira Sama Bennetta.

Gaviria přitom málem o Richezeho přišel, protože Argentinec měl zhruba 15 km před cílem defekt. "Trochu mi to přidělalo starosti, protože peloton jel v té době hodně rychle. Ale dokázal se vrátit a dopadlo to perfektně," uvedl cyklista, jenž vyhrál tři etapy při debutu na Grand Tour jako první od Němce Uweho Raaba na Vueltě 1990.
 

Mareczkovo druhé místo znamená ve 100. ročníku Gira nový negativní rekord pro pořadatelskou zemi. Ještě nikdy v historii závodu se nestalo, že by italský cyklista nevyhrál žádnou z prvních dvanácti etap. O vítězství se dnes pokoušel i Mirco Maestri, jenž v Reggiu Emilia žije, ale jeho únik skončil šest kilometrů před cílem.
 

Poslední reálnou šanci na vítězství před závěrečným týdnem plným kopců budou mít spurtéři v pátek, kdy peloton čeká rovinatá 13. etapa o délce 167 km s cílem v Tortoně.

ram TN.cz