Reklama
Reklama

Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 15.9. 2016 09:12
útok údaje odtajněny

Hackeři napadli data antidopingové agentury, jde i o Kvitovou!

Petra Kvitová
Zdroj: Profimedia

Databázi Světové antidopingové agentury napadli hackeři. Světlo světa tak spatřily zdravotní záznamy více než dvou desítek světových sportovců. A nechybí mezi nimi ani údaje o české tenistce Petře Kvitové.

Kromě Kvitové se mezi sportovci, jejichž data hackeři zveřejnili, například i další tenistka Bethanie Matteková-Sandsová, parťačka Lucie Šafářové v úspěšné deblové dvojici, nebo cyklisté Bradley Wiggins a Chris Froome.

 

Reklama

Zveřejněný záznam Kvitové pochází z roku 2009. Jde o povolení k užívání léku na astma.

 

" Já jsem s Petrou mluvil asi před půl hodinou, je zarážející, že můžou uniknout něčí osobní informace, na druhou stranu je to taková bouře ve sklenici vody, protože v těch dokumentech není prakticky vůbec nic, co by se nevědělo," uvedl mluvčí české tenistky Karel Tejkal.
 

Na seznam se nejúspěšnější česká tenistka posledních let dostala kvůli astmatu. Před sedmi lety totiž žádala o výjimku kvůli léku, který užívá. "V roce 2009 se užívání tohoto léku muselo nahlásit a v těch dokumentech je napsáno, že to Petra nahlásila a že lék může užívat," tvrdí Tejkal.

Skupina vystupující pod jménem Fancy Bears umístila volně na web dokumenty sportovců z USA, Německa, Británie, Dánska, Polska, Rumunska a Ruska.
 

Zástupci WADA tvrdí, že se jedná o reakci na vyšetřování státem organizovaného dopingu v Rusku. Kvůli tomu mají ruští atleti zákaz startu na mezinárodních soutěžích. Zúčastnit se nemohli, podobně jako vzpěrači a většina veslařů, ani olympiády v brazilském Riu de Janeiro.

Kvitová a spol. nejsou první sportovci, jejichž zdravotní záznamy hackeři pustili do světa. Už v úterý se objevily údaje například o sestrách Williamsových či gymnastce Bilesové, která v Riu získala čtyři zlaté medaile.
 

K hackerskému útoku do databáze WADA došlo ale už v půlce srpna. Tehdy získali osobní data Julie Stěpanovové, běžkyně, která pomohla doping v ruském sportu rozkrýt.

ČTK TN.cz
Reklama

 

Reklama