Aktualizováno 18.12. 2016 10:46
NHL Chytají na farmě

Gólmani v Americe, o kterých se nemluví. Kdo má nejblíž k NHL?

Gólmani
Zdroj: NHL media/ Profimedia

V NHL letos nastupují pouze tři čeští brankáři. Nejstabilnější místo v brankovišti má momentálně zraněný Michal Neuvirth, o post jedničky bojuje v Detroitu Petr Mrázek a jen hodně poskromnu sbírá starty Marek Mazanec v Nashvillu. Jak se však daří českým gólmanům v AHL? Moc se o tom nemluví...

Většinou odchytali okolo poloviny letošních zápasů, někteří vyčnívají, jiní méně. Přesto se o nich v České republice příliš nemluví. Gólmani v AHL bojují o místo v NHL a těch českých není vůbec málo.


Ondřej Pavelec
Na začátku sezony byl překvapivě přeřazen z Winnipegu na farmu do týmu Utica. Zatím nebyl ani náznak toho, že by se zpátky do Jets měl vrátit. V AHL odchytal v letošním ročníku 12 zápasů s průměrem 3,17 obdržených gólů na zápas. I přes to, že je Winnipeg aktuálně druhý nejhorší tým v NHL co se týče inkasovaných branek, trenéři Pavelce povolávat zatím v plánu nemají.

 


Marek Mazanec
Čtyři zápasy letos odchytal za Nashville v NHL, ale většinu zápasů jen prokoukal na střídačce a sledoval, jak se daří skvělému Pekka Rinnemu. O post dvojky u Predators se navíc dělí s dalším Finem Juuse Sarosem. Může mít radost alespoň z posledního zápasu v AHL, kde zlikvidoval proti Texasu 30 střel, inkasoval jen jednou a jeho tým vyhrál vysoko 9:1.


David Rittich
Neuvěřitelný příběh, který zná i menší hokejový nadšenec. Rittich ještě před dvěma lety chytal první ligu. Vloni se stal jasnou jedničkou extraligové Boleslavi a jeho výkony ho vynesly až do zámoří. Zatím chytá jen v AHL za Stockton, ale chvála se na něj valí co to jde. Má za sebou deset zápasů s výborným průměrem 1,67 inkasovaných gólů na utkání. Cesta do Calgary však bude přes Jonhsona a Elliotta ještě složitá.

 


Vítek Vaněček
Loňská jednička národního týmu do dvaceti let. Už druhý rok působí v zámoří, ale až letos se stabilně usadit v Hershey, který hraje AHL. Zachytal si třináctkrát a má průměr 1,99. Washington se však opírá o Holtbyho a také německého Philippa Grubauera. Capitals ke všemu inkasovali zatím jen 64 gólů, což je řadí mezi jedny z nejlepších v tomto hledisku.


Daniel Vladař
Předpovídá se mu velká budoucnost a také to, že bude letos jedničkou na mistrovství světa do dvaceti let. Je mu teprve devatenáct a tak nemusí nikam spěchat. Zatím si zachytal šestkrát v AHL na farmě Bostonu a třikrát v nižší ECHL. Přitom se musí vyrovnávat s těžkou konkurencí, kterou v Providence má, jelikož jedničkou je velmi talentovaný Malcolm Subban.


Marek Langhamer

Zatím má ze všech gólmanů v zámoří asi nejméně jistou pozici a to i na farmě Arizony v Tucsonu, který hraje AHL. Odchytal tam jen pět zápasů a jeden v ECHL. NHL je pro něj zatím v nedohlednu.

 

lju TN.cz