Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 22. 7. 2017
Cyklistika Tour de France

Froome byl v časovce v Marseille třetí. Triumf na Tour je na dosah!

Chris Froome
Zdroj: Profimedia

Britský cyklista Chris Froome díky třetímu místu v dnešní časovce v Marseille udržel před závěrečnou - tradičně ceremoniální - etapou vedení v průběžném pořadí a prakticky si zajistil čtvrté celkové vítězství. Ve slavném závodě triumfoval už v letech 2013, 2015 a 2016.

 

Froome dojel do cíle na fotbalovém stadionu Stade Vélodrome se ztrátou šesti sekund na nejrychlejšího Macieje Bodnara, který si připsal největší úspěch v dosavadní kariéře. Druhý byl po 22,5 kilometru ulicemi marseilleského přístavu další Polák Michal Kwiatkowski.

 

 

V průběžné klasifikaci Froome vede o 54 sekund před Rigobertem Uránem. Kolumbijský cyklista na třetí místo odsunul domácího Romaina Bardeta, který před časovkou ztrácel na britského lídra 23 sekund. Nyní zaostává o více než dvě minuty.

 

Dvaatřicetiletý Froome si pro čtvrté vítězství na Tour dojel poprvé bez jediného etapového triumfu. Loni jezdec stáje Sky vyhrál dvě etapy, o rok dřív jednu a v roce 2013 ovládl tři. Bude tak prvním vítězem slavného závodu bez etapového prvenství od roku 2006.

 

V historické tabulce šampionů Tour se Froome osamostatní na druhé příčce. Víc vítězství mají pouze Eddy Merckx, Jacques Anquetil, Bernard Hinault a Miguel Indurain, kteří všichni ovládli slavný závod pětkrát.

 

Nejlepším z českých reprezentantů v časovce byl Zdeněk Štybar na 39. místě, Roman Kreuziger dojel na 65. příčce. V průběžném pořadí je Kreuziger na 24. pozici s téměř hodinovou ztrátou na Froomea, Štybar uzavírá první stovku. Třetí Čech na startu Ondřej Cink odstoupil v páteční 19. etapě. Do nedělního cíle v Paříži mu chybělo asi 350 kilometrů.

 

lju, ČTK TN.cz