zlom tour de france

Frooma uštvali! Do žlutého jde Aru, žije i francouzská naděje

Fabio Aru
Fabio Aru

Brit Chris Froome v první pyrenejské etapě ztratil vedení na Tour de France, novým lídrem závodu je Ital Fabio Aru. Dvanáctou etapu s výšlapem do lyžařského střediska Peyragudes vyhrál po 214,5 kilometrech domácí jezdec Romain Bardet. Aru dojel třetí, Froome na něj ztratil 20 sekund a v průběžném pořadí rázem prohrává o šest.

Trojnásobný vítěz Tour Froome v závěrečném strmém stoupání odpadl. Nestačil tempu, které udávali Aru a Bardet. Ten nakonec vybojoval vavřín a Aru zase žlutý trikot.

"Mám nesmírnou radost,"
řekl šestadvacetiletý Bardet po vyhrané třetí etapě na Tour v kariéře. "Byl jsem tady s rodiči, abych si závěrečnou rampu nastudoval. Věděl jsem, že mi může sedět. Měl jsem dobré nohy a byl trpělivý," pochvaloval si člen týmu AG2R.

Po dnešní třetí nejdelší etapě letošního 104. ročníku bude v pátek následovat další horská v Pyrenejích, ale výrazně kratší se 101 kilometry.

Froomeovi, jenž vyhrál nejtěžší etapový závod třikrát za poslední čtyři roky, dnes dokázal Aru jako první v historii sebrat žlutý dres. Pokud ho lídr týmu Sky v minulých letech získal, vždy dojel ve žlutém až do cíle v Paříži.

Peloton absolvoval trasu do Peyragudes z města Pau, během níž čekaly tři horské prémie první i nejvyšší kategorie. Ačkoli měli jezdci Sky celý průběh etapy pod kontrolou, klíčový závěrečný kilometr nezvládli. Do cíle se protrápil i Froome, jenž dojel sedmý. Třetí Aru protnul pásku těsně za Rigobertem Uránem.

Dnešní vítěz Bardet je celkově třetí o 25 vteřin za Aruem a druhá polovina Tour slibuje velké drama: čtvrtým v boji o žlutý trikot je Kolumbijec Urán s odstupem 35 sekund. Naopak s šancí na úspěch se pomalu loučí dvojnásobný šampion Alberto Contador či Nairo Quintana, jemuž po květnovém Giru d'Italia viditelně došly síly.

Z tria českých cyklistů dnes dojel první Roman Kreuziger na 33. pozici se ztrátou jedenácti a půl minuty na vítěze. Průběžně je šestadvacátý.