Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 25.11. 2016 15:13
Vzpomínky Všechno nestihl

Nesplněný sen Františka Peterky († 94): Chtěl na olympiádu!

František Peterka sportovec
Zdroj: Profimedia/Filmová studia Barrandov

Český národ truchlí. Zemřel nezapomenutelný Krakonoš František Peterka (94). Byl to nejen úžasný herec, neúnavný bojovník, ale také nadšený sportovec, který měl velký sen. Než začal s herectvím, toužil se stát olympijským vzpěračem, později také tělocvikářem. Právě sport byl tím, co mu pomáhalo v těžkých chvílích, které v životě mockrát zažil.

Smutná zpráva obletěla rychle celé Česko. V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let opustil svět František Peterka. Herec, který ztvárnil hned několik rolí coby sportovec. Není se čemu divit, protože k tomu měl velmi vřelý vztah. Nebýt herectví, možná by to dotáhl daleko, třeba i na olympiádu, která se stala nakonec jeho nesplněným snem.

 

 

Na jeho vyrýsovaném těle bylo vidět, že se sportu věnuje opravdu pečlivě. Sportoval už od mládí a toužil to dotáhnout až na olympiádu, na kterou se mohl dostat hned v několika disciplínách. Nejlépe mu šlo vzpírání, ale také zápasil v řeckořímském zápase. V záloze měl i další plán, pokud by se na hry pod pěti kruhy nedostal. Budoucnost by svěřil profesi tělocvikáře.

 

František Peterka v roli boxera ve filmu Dáma na kolejích
Zdroj: YouTube.com

 

 V životě se však profesi sportovce ani tělocvikáře nevěnoval. Stal se úspěšným hercem, jehož snad nejznámější rolí je postava pohádkového Krakonoše.

 


Sport mu však dělal toho nejlepšího společníka v době, kdy prožíval nejtěžší chvíle svého života. Poté, co ho v roce 2001 srazila nepozorná řidička, musel Peterka podstoupit přes 40 operací dolních končetin. Jenže ze sportu byl zvyklý bojovat i vyhrávat a to ho zachránilo. Už v mládí byl totiž zvyklý cvičit hodiny denně a také díky tomu se s rehabilitací dokázal lépe vyrovnat.

 

Slovan Liberec uctil památku Františka Peterky
Zdroj: Twitter


I když se narodil v Praze, život ho nakonec odvál do Liberce, kde si to velmi oblíbil. Často tam navštěvoval i zápasy fotbalového Slovanu. Pod Ještědem nakonec také zemřel, bylo mu 94 let.

 

lju TN.cz