Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 20. 4. 2017
galerie velká zvláštnost

Dnes skoky na lyžích, za týden tu je fotbal! Kde je ten kuriózní stadion?

Fotbalový stadion v Jižní Koreji
Zdroj: Profimedia / instagram

Že fotbal a skoky na lyžích nejdou dohromady? Ale jděte... Nejen, že jdou, ale dokonce se můžou konat na stejném stadionu. Nevěříte? Tak se s námi pojďte podívat na tenhle sportovní stánek.

Tohle kuriózní sportoviště se nachází v dějišti olympijských her. Po světě je mnoho fotbalových stadionů, která se chlubí nějakou tou zajímavostí. I čeští pohároví zástupci dobře znají stadion v portugalské Braze, který z jedné strany lemuje skalní masiv, na Slovensku mají stadion, přes nějž vede železnice a třeba v Estonsku či Bulharsku roste uprostřed hrací plochy statný strom.
 

Unikát ale mají přímo v místě konání příštích zimních olympijských her, v Jižní Koreji. Když se budete blížit k místnímu sportovišti, už z dálky nad sebou uvidíte skokanské můstky. Jaké ale bude překvapení, když po příjezdu na místo stanete na fotbalovém hřišti.

16

GALERIE: Kuriózní fotbalový stadion

Zdroj: Profimedia / Twitter

Fotbalový stadion v Jižní Koreji - 3

Hodnocení:

Stadion byl primárně určen zimnímu sportu, postaven byl pro účely olympijských her, které se v korejském Pchjongčchangu budou konat už příští rok. Stojí v pohoří Tabaek a sloužit bude skokanům na lyžích.
 

Jenže Korejci nechtěli nechat stadion ležet ladem ani v době, kdy skokané budou odpočívat. A tak dali hlavy dohromady a vymysleli unikátní projekt. Na sezónu zimních sportů totiž v Koreji plynule navazuje ta fotbalová, a tak bylo tohle spojení nabíledni. Když na jaře roztaje sníh, objeví se na místě skokanského doskočiště fotbalové hřiště.

Světový unikát má však i své nevýhody. Jako většina zimních sportovních středisek leží i toto "uprostřed ničeho". V oblasti sice žije padesát tisíc obyvatel, většina z nich ale daleko od sportoviště. Přesto si do stánku s kapacitou jedenáct tisíc lidí našlo na první zápas cestu pět tisícovek fanoušků, kteří v oranžových klubových barvách fandili svým oblíbencům v prestižním utkání proti Soulu. Jen týden po tom, co polský skokan Maciej Kot ovládl na místním můstku závod Světového poháru, tak na doskočišti bojovali fotbalisté o ligové body.
 

To samozřejmě přineslo i spoustu práce pro pořadatele. Měli jen pár dní na to, aby odklidili sníh a položili nový trávník. To se na terénu podepsalo, když byl v tak špatném stavu, že se zdálo, jako by fotbalisté hráli na pískovišti. Úřady tak jistě dostanou pochvalu za své úsporné řešení zřídit fotbalové hřiště na skokanských můstcích, fanoušci však nemají příliš pochopení. Vždyť v oblasti se nachází čtyři další fotbalové stadiony, kde by se dal ligový fotbal hrát, všechny navíc v místech s daleko vyšším počtem obyvatel.
 

V Jižní Koreji to přitom není poprvé, co zde je fotbalový stadion terčem kritiky. Už před šesti lety byla ve městě Hwaesong postavena aréna za 175 milionů dolarů pro pětatřicet tisíc lidí, navzdory tomu, že v okolí stála už tehdy řada dalších nerentabilních stadionů. A dnes? Hraje se tu čtvrtá nejvyšší soutěž a pořadatelé jsou rádi, když se v ochozech ztrácí tisícovka fanoušků.
 

msl TN.cz