Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 14.9. 2016 17:25
foto+video freestyle motokros

FMX: Exkluzivně jsme navštívili trénink předních českých jezdců!

Zdroj: TN.cz

V pražské O2 areně se za necelé dva měsíce uskuteční nejvýznamnější freestyle motokrosová akce u nás. Na letošní Gladiator Games trénují i přední čeští jezdci Martin Koreň a Libor Podmol. Na louce kousek za Benešovem pilují triky, kterými za pár týdnů oslní v nabité hale tisíce diváků. Jak taková příprava vypadá?

Ačkoliv se zdá, že tím hlavním je technika provádění triků, přední český jezdec Martin Koreň nás hned na začátku vyvádí z omylu: "Freestyle motokros je hodně o psychickém rozpoložení jezdce, není to jen o tom, co člověk vidí v těch krkolomných kouscích. Hodně velkou roli v tom začíná hrát i meditace a soustředění," vysvětluje. Pro někoho možná překvapivé – vždyť motokrosaři mají pověst spíše sebevražedných šílenců.

 

Freestyle motokros patří bezesporu mezi ty nejnebezpečnější sporty a pády zde nejsou výjimkou: "Měl jsem zlámané čtyři obratle v hrudní páteři, stehenní kost, křížové vazy na koleni, celý bérec, kotníky, ramena, prsty, žebra, prokousl jsem si ret a zuby mi vyletěly ven," vyjmenovává svá motokrosová zranění Martin Koreň.

 

115

GALERIE: Trénink Martina Koreně a Libora Podmola

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Trénink Martina Koreně a Libora Podmola - 15

Hodnocení:

 

Pády a zranění jsou sice stinnou stránkou freestyle motokrosu, zkušení jezdci ale mají své postupy, jak rizika pokud možno co nejvíce eliminovat: "Je potřeba se nepouštět do toho, z čeho jsem nervózní. Snažit se odhadnout své hranice a dokázat rozpoznat moment, kdy se vyplatí jít do nějakého většího kousku a kdy ne," prozrazuje svou strategii Koreň. "Když je na tréninku pět nebo šest lidí a já mám vyslat nějaký trik, se kterým si nejsem jistý, tak to už radši vynechávám," dodává.

 

Ačkoliv tady v areálu Kavčák u Benešova je jen pár přihlížejících, na výkonech jezdců to není rozhodně znát a dechberoucí triky posílají jeden za druhým. Střídavě se jezdí a odpočívá: "Ten trénink nemůže být moc dlouhý, člověk si dokáže udržet čistou hlavu nějakých 10 až 15 minut," vysvětluje další profesionální jezdec Libor Podmol. "Odpočívá se třeba půl hodiny, promýšlejí se triky nebo se jen kecá s klukama o tom, jak to udělat jinak nebo líp," popisuje tréninky Podmol.

 

 

Stejně jako u jiných sportů i freestyle motokrosaři mají přípravu velmi různorodou: "Já se docela dost věnuji józe, nějakému protahování, jdu si zaběhat. Víceméně ten můj každodenní trénink je dvoufázový a volno mám jeden den v týdnu," popisuje svou přípravu Libor Podmol, který v současné době kromě ježdění chystá vlastní autobiografickou knihu.

 

Trénovat musí jezdci téměř pořád, ve freestyle motokrosu totiž sezóna nikdy nekončí: "V zimě jezdíme halové exhibice a závody a potom přes léto, když je nejlepší počasí, tak jsou zase různé exhibice na festivalech a jezdci pořádané akce. Takže v podstatě sezóna končí, když přijde nějaké zranění a člověk se musí léčit," říká s úsměvem Martin Koreň. Tak nezbývá, než klukům popřát, aby té "mimosezóny" bylo v budoucnu co nejméně!

TN.cz/Jakub Deml