Aktualizováno 22.5. 2016 23:05
ms hokej 2016 finálová bitva

Finský sen o zlatu se rozplynul. Titul obhájili Kanaďané!

Kanaďané obhájili titul mistrů světa

Hokejisté Kanady obhájili titul mistrů světa! Po loňském triumfu v České republice dokázal favorizovaný celek vybojovat zlaté medaile i na šampionátu v Rusku, kde ve finále udolal Finsko 2:0. Vítěznou branku vstřelil v úvodní třetině Connor McDavid, druhou trefu přidal sekundu před koncem do prázdné branky Matt Duchene.

Úvod patřil Kanadě, ale vyložené šance chyběly. Ve třetí minutě stačil puk před volným Scheifelem odvrátit obránce Pokka. Na druhé straně se dral před branku Granlund. Kanaďané byli aktivnější a ve 12. minutě se dostali do vedení. McDavid se dostal před Koskinena a po šikovné kličce uklidil puk pod horní tyč. Devatenáctiletý útočník Edmontonu, loňská jednička draftu NHL, se radoval po osmi asistencích z první trefy na turnaji.

Kanada následně odolala při Jennerově vyloučení a ve 16. minutě měl největší šanci na vyrovnání Laine. Osmnáctiletý nejproduktivnější hráč Suomi na turnaji ale ztroskotal na Talbotově betonu. Na druhé straně měl možnost Marchand.

Finové se snažili tlačit za vyrovnáním, ale naráželi na obranný val soupeře. Naopak Koskinena prověřili nebezpečnými pokusy O'Reilly, Hall či Matheson. Tým bývalého kouče Lva Praha Kariho Jalonena se ubránil i při Komarovově vyloučení. Při trestu Scheifeleho málem zvýšil v oslabení Jenner, ale Granlund jej stihl v úniku atakovat. Talbota zase zblízka nepřekonal Koskiranta.

114

Kanaďané obhájili titul mistrů světa - 1

Hodnocení:

Kanaďané ani v závěrečném dějství prakticky nepouštěli při plném počtu hráčů na ledě Finsko k ohrožení Talbotovy branky. K tomu se dostali až při závěrečné power play, ale puku se zmocnil Marchand a výsledek pečetil Duchene, který spolu s Hallem a O'Reillym byl i u loňského zisku zlata.

Kanada oplatila Finsku, které dosud procházelo turnajem bez jediné ztráty, porážku ze základní skupiny z Petrohradu 0:4. Dosáhla tak na 26. triumf na světových šampionátech v historii.

Kanadský útočník Corey Perry se navíc stal po triumfu 27. hráčem, který vstoupil do Triple Gold Club. V něm jsou majitelé zlatých medailí z olympijských her, světových šampionátů a zároveň prstenů za triumf ve Stanleyově poháru.

Finále:

Finsko - Kanada 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
12. McDavid (Duchene), 60. Duchene (Marchand). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.)- Lazarev (Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 11.509.