Aktualizováno 14.11. 2015 19:40
fed cup poloviční úspěch

Fed Cup: Kvitová nastartovala, Šarapovová dupla na brzdu!

Fed Cup

České tenistky vstoupily do finále Fed Cupu proti Rusku po úvodních dvouhrách nerozhodně 1:1. Domácí obhájkyně titulu poslala do vedení Petra Kvitová, která otočila vývoj utkání a Anastasii Pavljučenkovovou porazila 2:6, 6:1 a 6:1. Ve druhé dvouhře nestačila Karolína Plíšková na lépe hrající Marii Šarapovovou a prohrála 3:6 a 4:6.

V neděli finále rozhodnou další dvě dvouhry a případná závěrečná čtyřhra. K prvnímu utkání nastoupí od 12:00 Kvitová se Šarapovovou, pak by měly přijít na řadu Plíšková a Pavljučenkovová.

Na české straně by ale mohla hrát Lucie Šafářová, která dnes nenastoupila, protože se necítila stoprocentně zdravotně v pořádku.

Kvitovou v prvním setu duelu s Pavljučenkovovou paralyzovala nervozita, špatně se pohybovala a měla problém zaměřit údery mezi lajny. Nešel jí ani servis, proto prohrála čtyři hry v řadě a úvodní set získala jistější Ruska.

V důležité druhé hře nejdříve nevyužila vedení 40:0, ale podání nakonec Rusce vzala při sedmém brejkbolu. Hala poprvé pořádně zabouřila a povzbuzená Kvitová druhým setem prosvištěla.

V nastoleném kvapíkovém tempu pokračovala brejkem v první hře rozhodující sady a diváci oslavovali s jejím hlasitým "Pojď!". Agresivní hru světové šestky na rychlém povrchu už Pavljučenkovová nestíhala a Kvitová zápas suverénně dotáhla k vítězství. Při prvním mečbolu jí pomohla rezignovaná Ruska dvojchybou.

"Na začátku jsem byla hodně nervózní a nedokázala jsem hrát, co jsem potřebovala. Děkuju fanouškům za skvělou pomoc," řekla Kvitová.

Světová jedenáctka Plíšková, která hrála místo ne úplně zdravé Šafářové, ale nedokázala čelit komplexní hře Šarapovové.

V prvním setu si navíc letošní královna es Plíšková nepomáhala podáním a bývalá světová jednička se opírala do míčů s maximální razancí a často zatínala vítězně pěst a vykřikovala anglické "Come on!".

Ve druhé sadě získala Plíšková nadějné vedení 2:0, ale pak ztratila čtyři hry v řadě. Za stavu 3:4 vedla při podání Rusky 40:0, ale o servis favoritku nepřipravila a další šanci na zvrat už nedostala. Zápas Plíšková prohrála po hodině a půl.

"Šance tam byly, ale když je nedáte, tak dostanete. Nějaké chyby jsem udělala. Mrzí mě ten game ve druhém setu, v kterém jsem vedla 40:0," řekla Plíšková. "Teď jsem slezla z kurtu, takže jsou pocity smíšené," hodnotila celkově.

Souboj s Ruskem je reprízou finále z Moskvy 2011. Tenistky před čtyřmi lety vyhrály a získaly první titul v historii samostatné České republiky. Zahájily tím úspěšnou éru, kterou korunovaly dalšími triumfy v letech 2012 a 2014.