Publikováno 17. 9. 2016
INDYCAR Páteční tréninky

Favorité na titul ve formě, v pátek ale vládl v Sonomě Castroneves

Hélio Castroneves při tréninku v Sonomě

Brazilec Hélio Castroneves vyhrál v pátek oba tréninky na poslední závod letošní sezóny IndyCar Series. O titul si to ale v neděli, respektive v pondělí po půlnoci českého času, rozdají jeho stájoví kolegové Simon Pagenaud a Will Power. Ti v odpoledním tréninku ukázali, že mají formu a skončili hned za Castronevesem.

V dopoledním tréninku většina pilotů s motory od Chevroletu příliš na okruhu nepobyla. Stáje se rozhodly raději šetřit pneumatiky a piloti většinou absolvovali minimum kol. Jen čtyři kola ale stačila Castronevesovi, aby s časem 1:17.3298 ranní trénink vyhrál.

Za ním skončil nejmladší člen závodnické rodiny Andrettiů Marco. Ačkoliv letos zažívá příšernou sezónu, patří mu až sedmnácté místo v šampionátu a ještě nestál na stupních vítězů, což se mu od roku 2006, kdy jako devatenáctiletý mladík v IndyCar debutoval, stalo teprve podruhé, Andretti potvrdil, že mu trať Sonoma Raceway velmi sedí. Právě tady získal hned ve své první sezóně v IndyCar své premiérové vítězství.

Simon Pagenaud a Will Power se v úvodním tréninku šetřili. Pagenaud absolvoval jen pět kol a jeho nejlepší čas stačil na desáté místo se ztrátou 52 setin na Castronevese. Power byl ještě o 23 setin vteřiny pomalejší a čas, který během čtyř kol na trati zajel, mu stačil až na sedmnácté místo.

Kompletní výsledky pátečního dopoledního tréninku najdete ZDE

Odpoledne viděli fanoušci v Sonomě na trati více akce. Castroneves ale časem 1:16.6678 první místo výsledkové listiny obhájil. Moc velkou váhu tomu ovšem nepřikládal. "Je hezké být na prvním místě, ale za vítězství v tréninku žádné body nezískáte. Musíme dál makat a zůstat na čele," řekl sympatický brazilský veterán.

Na druhé místo se už ale vyšvihl Will Power. V předchozích sezónách získal v Sonomě 5 pole position a tři vítězství. V roce 2009 se zde ale také vážně zranil, když v tréninku narazil do Francouze Nelsona Philippeho, který krátce předtím havaroval v zatáčce za horizontem. Power neměl šanci havarovaný vůz vidět, vletěl do něj a zlomil si dva obratle. Philippe skončil se zlomenou nohou.

Pro Powera to byla zvláštní sezóna. Před ní přišel o místo, ale díky tomu, že Castroneves byl obviněný z krácení daní a soud nestihl do začátku sezóny rozhodnout, dostal místo u stáje Penske. Když byl Castroneves osvobozen, o místo přišel, Roger Penske mu ale ještě dal šanci a i přes zranění v Sonomě Power tak zaujal, že se Penske rozhodl, že od následující sezóny bude nasazovat tři vozy.

Předloni ale majitele nejúspěšnější americké stáje zaujal Francouz Pagenaud natolik, že se Penske rozhodl přidat dokonce 4. vůz. Letos se mu za to Pagenaud možná odvděčí titulem. Že na něj má, potvrdil Pagenaud také v pátečním odpoledním tréninku, když skončil hned za Castronevesem a Powerem. Třetí místo v závodě by mu na titul stačilo. Nemusel by se ohlížet na to, jak dojede Power.

Vedle pilotů týmu Penske vládli prvnímu tréninku také piloti stáje Michaela Andrettiho. Oba týmy si rozdělily prvních sedm míst výsledkové listiny. Až na osmém místě skončil nejlepší z pilotů ostatních stájí, Francouz Sebastien Bourdais. Nevedlo se zatím příliš loňskému vítězi Scottu Dixonovi. Trojnásobný vítěz závodu v Sonomě, kde vloni díky vítězství získal mistrovský titul, byl v pátek odpoledne až 16. O přerušení odpoledního tréninku se postarali Conor Daly a Alexander Rossi, kterým během tréninku selhaly motory.

Na kompletní výsledky pátečního odpoledního tréninku se můžete podívat ZDE.