Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 19. 2. 2018
Hokej Starý typ

Fanoušci řeší Jágrovu helmu: Kýbl, cedník! Může s ní vůbec hrát?

Jaromír Jágr
Zdroj: Profimedia

Hokej a všechno kolem něj se stále vyvíjí, jen některé staré zvyky některých hráčů zůstávají. Zářným příkladem je Jaromír Jágr a jeho helma. Tu teď mnozí řeší na sociálních sítích a to hlavně v souvislosti s jeho zraněním z utkání s Havířovem. Helma sice za to, co se stalo Jágrovi nemohla, ale možná mohla zmírnit následky. O jakou helmu jde? Proč s ní hraje už jen Jágr? A je vůbec povolená?

Doby, kdy gólmani chytali bez masky jen v čepici a hráči hráli s rovnými čepelemi a bez helem, jsou pryč. Dnes připomíná hokejová výstroj rytířskou zbroj. Jenže kladenský Rytíř Jaromír Jágr zůstává tak trochu u starých zvyklostí. V NHL ještě hrál s novým typem helmy, ale po návratu do Kladna zase nasadil typ helmy Jofa VM, kterou před mnoha lety proslavil Wayne Gretzky.

 

16

GALERIE: Jágrova helma JOFA VM

Zdroj: eBay

Jofa VM

Hodnocení:

 

Jágr ten "cedník nebo kýbl," jak tomu nazývají fanoušci na sociálních sítích, nosí proto, že je lehčí a pohodlnější, než novější helmy. Když ho v sobotním zápase sejmul havířovský Marek Sikora, Jágr letěl od mantinelu nekontrolovatelně hlavou na led. Fanoušci se domnívají, že kdyby měl moderní helmu, neměl by takové následky. Údajně má slavná osmašedesátka otřes mozku.

 

 

Helma Jofa VM, kterou Jágr v Kladně nosí, se už ani nevyrábí. Firma na ní dostala patent od roku 1963 a od té doby ji nosily hvězdy jako zmíněný Wayne Gretzky, Mario Lemieux či Peter Forsberg. Čtyřicet let je už ale mimo výrobu. Novou tak dnes neseženete.

 

S Jofou VM už dnes hraje (alespoň v profesionálním hokeji) jenom Jágr. Je vůbec možné s ní hrát? "S tou starou helmou se smí hrát v jakékoliv lize, akorát jsem musel podepsat papír." Co se v něm píše? "Když se vám něco stane, je to na vlastní zodpovědnost," řekl Jágr před lety pro Šíp.

 

„Na mezinárodní scéně by s takovou helmu téměř jistě hrát nemohl. V Česku je však tento typ certifikovaný a hráči s ní mohou hrát. Je pak ale na samotných hráčích, jak k tomu přistoupí a zváží, jestli je pro ně bezpečná,“ vysvětlil pro Nova Sport Vladimír Šindler, manažer rozhodčích ČSLH.

 

Jofa VM vs. moderní helma
Zdroj: ebay/Reebok Jofa VM vs. moderní helma

 

A jaký je rozdíl mezi legendární Jofou VM a moderními helmami? Dnes už jsou helmy dělány z mnohem odolnějších materiálů. Stará Jofa VM je jen tenký plast s minimální vnitřní výplní, která rozhodně nezmírní náraz, ale slouží spíše pro upevnění helmy na hlavu. Nové typy helem mají silnější plast a vnitřek většinou složen z polystyrenu a (laicky řečeno) měkkých polštářků.

 

Anketa

Měl být Marek Sikora vyloučen po ataku na Jágra?

Hlasovalo 1578 lidí.

lju TN.cz