Publikováno 24. 6. 2017
NHL Draft 2017

Evropští vítězové draftu? V historii jich bylo jen 7, také dva Češi!

Nico Hischier
Zdroj: Profimedia

Nico Hischier se stal letošní jedničkou draftu do NHL. Je teprve prvním Švýcarem , kterému se to povedlo a zároveň je v tomto ohledu teprve sedmým Evropanem v historii. Draft v minulosti ovládli i dva Češi. Byl to Roman Hamrlík a Patrik Štefan.

Být jedničkou draftu, tedy nejlepším z nejlepších, to je velké prvenství. O to víc, když se to povedlo hráči ze Švýcarska, tedy z té ne úplně elitní hokejové země. Nico Hischier je navíc teprve sedmým Evropanem, kdo se může pyšnit tím, že byl na draftu zvolen jako číslo 1. To je za 54 let draftování velmi zajímavý milník.

 

 

První evropskou jedničkou draftu se stal v roce 1989 Švéd Mats Sundin (Québec). Po něm dva Češi a to v roce 1992 Roman Hamrlík (Tampa Bay) a v roce 1999 Patrik Štefan (Atlanta). Toto evropské prvenství se povedlo ještě třem hokejistům z Ruska. V roce 2001 Iljovi Kovalčukovi (Atlanta), o tři roky později Alexandru Ovečkinovi (Washington). Před pěti lety pak Nailu Jakupovovi (Edmonton).


 

Být jedničkou draftu však není automaticky záruka úspěchu. Okolností, které o úspěšnosti hráčské kariéry rozhodují, je celá řada. Třeba zmíněný Jakupov měl být velkou hvězdou NHL. Nicméně ani v jedné ze svých sezon neměl ani půl bodu na zápas a uplynulý ročník měl vůbec nejhorší - za 40 zápasů 9 kanadských bodů.

 

Patrik Štefan
Zdroj: Profimedia
 

 

Není to však jen o herních činnostech. Jedna ze dvou českých jedniček Patrik Štefan musel třeba předčasně ukončit kariéru kvůli zranění. Po sezoně 2006/2007 už to dál nešlo, to skončil v Dallasu a přesunul se do Evropy. Jenže hned v prvním zápase za Bern si obnovil zranění kyčle, operace byla nevyhnutelná a Štefan skončil definitivně ve svých teprve sedmadvaceti letech.

 

Hráči 1. kola draftu 2017 podle národností:

Kanada - 12
Finsko - 6
USA - 5
Švédsko - 4
Česko - 2
Švýcarsko - 1
Rusko - 1

lju TN.cz