Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 25.6. 2018 19:26
ms 2018 politika ve sportu

Dvojitý orel za čtvrt milionu korun! Švýcaři dostali trest za gesta

Xherdan Shaqiri
Zdroj: Profimedia
Xherdan Shaqiri

Granit Xhaka a Xherdan Shaqiri ze švýcarsjého týmu dostali za politická gesta při oslavě gólů v utkání se Srbskem pokutu 9000 eur. Oba původem kosovští Albánci demonstrovali zkrížením rukou příslušnost a sympatie ke svému etniku, jehož území Srbsko stále neuznává.

Jak Shaqiri, tak i Xhaka nebo Behrami jsou etnickými kosovskými Albánci. A celý svět si ještě pamatuje poslední válečný evropský konflikt v bývalé Jugoslávii. Spousta kosovských Albánců pak našla útočiště právě ve Švýcarsku a na složení fotbalového národního týmu je to patrné. Druhá generace už tvrdí muziku v reprezentaci.

 

Mezi Srby a kosovskými Albánci tak slavící fotbalisté opět trochu rozdmýchali vášně a málokdo věří Xhakovi, že pozapomněl na politiku. "Byl to pro mě zvláštní den. To vítězství je pro mou rodinu, pro Švýcarsko, Albánii, Kosovo. Gesto bylo pro každého, kdo mě podpořil. Byl to opravdu emocionální zápas a nebylo tam nic proti našim soupeřům,“ vysvětloval.

Kopačky Xherdana Shaqiriho
Zdroj: Twitter Kopačky Xherdana Shaqiriho

Kritiku si vysloužili Shaqiri a Xhaka i v samotném Švýcarsku. „Mají talentované nohy jako nikdo jiný v týmu. Ale bylo by příhodné, aby přidali i společenské uvědomění,“ píše respektovaný list Neue Zurcher Zeitung.

 

ram TN.cz