indycar Závod

Dramatický závod na krásné Road Americe ovládl Will Power

Will Power během závodu v St. Petersburgu
Will Power

Povedený návrat IndyCar na krásný přírodní okruh Road America vyhrál Australan Will Power z týmu Penske. Závod ovládl stylem start – cíl. V závěru mu ale zatopil Tony Kanaan. V kvalifikaci rychlého Scotta Dixona vyřadily technické potíže. Lídr šampionátu Simon Pagenaud se v posledních pěti kolech propadl z 2. na 13. místo.

Závod pro Scotta Dixona, před závodem druhého muže průběžného pořadí šampionátu, skončila už v 7. kole, kdy jej vyřadila závada na elektronice vozu. Ještě dříve přišel o naději na dobrý výsledek Sebastien Bourdais, jediný pilot na startovním roštu, který měl na kontě vítězství v předchozím závodě na Road America.

Jezdci v poli sváděli od prvních metrů spousty soubojů. V těch byl hodně vidět třeba loňský vicemistr Montoya, který byl předjížděný i předjíždějící. Bojovalo se i na čele, třeba v 9. kole se Graham Rahal dostal před Pagenauda na třetí příčku. Po návratu z boxů byl dokonce druhý před Kanaanem, ten ale využil krásného úseku zakončeného zatáčkou Canada Corner a před Rahala se nekompromisně protáhl.

V polovině závodu bylo pořadí nejlepších 10 pilotů Power, Kanaan, Rahal, Pagenaud, Castroneves, Daly, Hunter-Reay, Sato, Kimball a Chilton. Hned následovalo další kolo zastávek v boxech. A opět se opakoval souboj Kanaan x Rahal a opět ve prospěch Tonyho Kanaana, který tentokrát využil další ze skvělých míst k předjíždění, pátou zatáčku.

Závod zdramatizoval 10 kol před koncem Conor Daly. Skvěle jezdící mladý Američan z malého týmu Dale Coyne Racing se v jedné fázi závodu pohyboval i na šesté příčce. Ve 40. kole jej ale v první zatáčce zradilo zavěšení levého zadního kola, po kterém Daly tvrdě vrazil do zdi. Naštěstí se mu, stejně jako před dvěma týdny v Texasu, kde kolidoval s Josefem Newgardenem, nic nestalo.

Po odstranění vraku z únikové zóny dostali piloti pět kol na to, aby ještě předvedli svůj závodnický um. A bylo to hektických pět kol plných soubojů, předjíždění a změn v pořadí. Power, Pagenaud a Castroneves měli oproti soupeřům nevýhodu tvrdých pneumatik, které na ně na poslední část závodu zbyly. Z toho mohl těžit hlavně třetí Kanaan, který měl před sebou Powera a Pagenauda a obuté měkkou a tedy rychlejší směs.

Kanaan se 4 kola před koncem skutečně dostal před Pagenauda a opět to bylo v nájezdu do zatáčky Canada Corner. Za nimi o páté místo bojovali Castroneves, Hunter-Reay a Kimball. Za nimi bojovali Montoya a přes zlomenou klíční kost, kterou si odvezl z Texasu, také Newgarden.

Pagenaud se dále propadal, nejprve jej předjel v první zatáčce Hunter-Reay, v průběhu půl kola pak Castroneves, Kimball, Newgarden a Montoya. V předposledním kole se Kanaan dotáhl za Powera. Předposlední kolo zajel o 4 desetiny rychleji než lídr závodu. Vypadalo to, že si Powera znovu chystá a předjede jej v nájezdu do Canada Corner nebo předtím v nájezdu do páté zatáčky. Jenže Power dokázal v posledním kole zrychlit a Kanaanovi nenechal možnost zaútočit.

Power si dojel pro druhé vítězství v letošní sezóně. Naplno využil problémů, které v závodě měli Dixon a také Pagenaud, který nakonec dojel až 13. Power se posunul na třetí místo průběžného pořadí šampionátu za Pagenauda a Castronevese, tedy dva své stájové kolegy. Na Castronevese ztrácí jen 7. bodů, Pagenaud má sice náskok 81 bodů, ale do konce sezóny zbývá 7 závodů (počítaje i přerušený a odložený závod v Texasu), v šesti z nich bere vítěz 50 bodů, v tom posledním pak dokonce 100 bodů! Power musel kvůli nemoci vynechat úvodní závod letošní sezóny, do kterého by startoval z pole position.