Publikováno 20. 5. 2018
500 mil Indianapolis Kvalifikace

Dramatická kvalifikace na Indy: Závod zmešká i jeden z favoritů!

James Hinchcliffe se nekvalifikoval do Indy500

Kanaďan James Hinchcliffe a Britka Pippa Mannová zmeškají příští víkend 102. ročník slavného závodu 500 mil Indianapolis. V závěru dramatické kvalifikace to byli oni, kdo nedokázal zajet jeden z 33 nejrychlejších časů a nezajistil si start ve slavném závodě.

Tradičně je v Indianapolisu umožněn start jen 33 pilotům, kteří v kvalifikaci zajedou nejrychlejší časy. Letos bylo ale do závodu přihlášeno 35 jezdců, bylo tak jasné, že dva jezdci budou mít smůlu. Jezdci se kvalifikují na základě součtu čtyř po sobě jdoucích letmých kol. Sobotní kvalifikace rozhodla o tom, kdo si zajistí start v závodě a kterých devět jezdců bude bojovat o pole position v nedělní kvalifikaci, která teprve určí pořadí na startovním roštu.

Když všichni piloti absolvovali své kvalifikační pokusy, což jezdcům výrazně zkomplikoval déšť, kvůli němuž musela být kvalifikace dvakrát přerušena, nastalo to, na co se fanoušci nejvíce těšili - vyšoupávání nejpomalejších jezdců ze startovního pole a boj o právo ve slavném závodě startovat.

Nečekané problémy měl v kvalifikaci tým Bobbyho Rahala, za nějž startuje i loňský vítěz Takuma Sató. Sató a Graham Rahal se tak tak na rošt dostali. Veterán Oriol Servia první dva kvalifikační pkusy vzdal, protože byl beznadějně pomalý. Kromě něj byl pod čarou Američan Conor Daly. Ten se svým druhým pokusem dostal na 33. místo a ze startovního roštu vyšoupl stájovou kolegyni Mannovou.

Servia třetím pokusem zajel 31. čas a Dalyho opět vystrčil ven. Daly ale zvládl svůj třetí pokus, zajel 32. čas, na poslední místo posunul Australana Davisona, který v pátečním tréninku boural. A mimo závodní rošt se překvapivě ocitl Kanaďan Hinchcliffe, který předloni získal v Indy500 pole position a krom toho byl v kvalifikaci na tento závod dvakrát druhý.

Hinchcliffe vyrazil ke svému druhému pokusu, ale kvůli silným vibracím musel okamžitě zajet do boxů. To už se čas nebezpečně blížil 17 hodině a 50 minutě, kdy měla kvalifikace skončit. Zhruba 2 minuty před koncem vyrazila na trať potřetí Mannová a Hinchcliffe, který byl další na řadě, už tušil, že se na něj nedostane. Mannová nakonec nebyla dost rychlá a poprvé za sedm sezón, co v Indianapolisu startuje, se do závodu nekvalifikovala.

Hinchcliffe doplatil na to, že byl prvním pilotem, který vyrazil na trať po dlouhém dešti, ten z trati smyl gumu, kterou na ní předtím auta nanesla. "Je to Indy. Každý rok se některé z velkých jmen do závodu nekvalifikuje," řekl po kvalifikaci  Kanaďan.

To, že v kvalifikaci neuspěl, ale ještě neznamená, že příští neděli nebude ve slavném závodě startovat. Tým může kdykoliv nahradit jednoho jezdce jiným a kromě dvojice Hinchcliffe – Wickens, která absolvuje celou sezónu, nasadil do Indy500 majitel týmu Sam Schmidt třetí vůz pro Brita Howarda, který zvládl paradoxně kvalifikaci z celého týmu nejlépe. Jestli nakonec ve prospěch týmové jedničky obětuje Schmidt Howarda, uvidíme v následujících dnech.

Úplně jiné starosti měly stáje Penske a Ed Carpenter Racing. Nejslavnější americká stáj Penske bude mít v neděli v závěrečném finále o pole position a místa v prvních třech řadách všechny čtyři piloty v čele s Castronevesem, jehož před sezónou Penske přesunul do závodů sportovních vozů. Trojnásobný vítěz Indy500 Castroneves se vrátil, aby zabojoval o čtvrté vítězství v slavném závodě a zajel v sobotní kvalifikaci nejlepší čas.

O pole position bude bojovat také Danica Patricková. Bývalá hvězda IndyCar a NASCAR si vybrala letošní Indy500 jako místo, kde se rozloučí s bohatou kariérou a byla v kvalifikaci devátá.