Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 9.12. 2016 20:25
Skandál Padnou tresty

DOPING: Odhaleno přes 1000 Rusů! I medailisté ze Soči!

Zdroj: TV Nova

Více než tisícovka ruských sportovců měla pozitivní test na doping. Nedovolené látky měli užívat v mezi lety 2011 až 2015. Jedná se o sportovce ze třiceti různých disciplín, včetně fotbalistů. Podle prvních informací by se mělo jednat také o dvanáct medailistů z olympiády v Sochi.

Podle Richarda McLarena, uznávaného právníka, který se specializuje na sportovní právo, bylo odhaleno přes tisíc sportovců z Ruska. Zpráva byla zveřejněna v Londýně a píše se v ní, že ve vzorcích DNA mužských sportovců a moči ženských sportovkyň byly nalezeny zakázané látky.

 

 

 

Co je však horší, podporoval je v tom sám stát. Mezi odhalenými je celkem dvanáct medailistů z olympiády v Soči, z toho čtyři zlatí. "Ruský olympijský tým poškodil londýnské hry v nebývalém rozsahu," řekl McLaren.

 

Podle Světové antidopingové agentury (WADA) se potvrdilo, že v Rusku fungovala dopingová politika s cílem vybojovat co nejvíc medailí na velkých akcích včetně olympijských her v Londýně 2012, atletického mistrovství světa v Moskvě 2013 či zimních olympijských her v Soči 2014.

 

Právě v Soči podle zjištěných důkazů došlo v celkem dvanácti případech k manipulacím s odebranými vzorky ruských olympijských medailistů, z toho čtyř vítězů. K systematickým podvodům docházelo podle vyšetřovatelů ve více než třiceti sportech.

 

První část zprávy zveřejnil McLaren v červenci, tehdy WADA na jejím základě doporučila vyřadit Rusko z olympijských her v Riu de Janeiro. Mezinárodní olympijský výbor požadavku na plošný zákaz nevyhověl a nechal posouzení účasti ruských sportovců na jednotlivých sportovních federacích.

 

lju, ČTK TN.cz