Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 15.5. 2017 11:47
ostuda hrdé slovensko

Dny D pro Slovensko: Budoucnost hokeje mají v rukou i trpaslíci

Slovenská bezmoc
Zdroj: Profimedia
Slovenská bezmoc

Vypadalo to jako tlachání a srandičky. Ale teď už je opravdu do tuhého. Hokejové Slovensko bude s napětím sledovat zápas Dánska s Itálií na mistrovství světa. Ano, duel těchto trpaslíků může s velkou pravděpodobností i o tom, jestli se nebude rušit už slíbené MS 2019, které se má konat právě v téhle hrdé zemi...

 

Může Slovensko opravdu sestoupit o patro níž? Beze srandy: opravdu může! A to ještě může děkovat za spásný obrat v duelu s Itálií. Ještě minutu před koncem prohrával tým Zdeno Cígera v úvodním utkání šampionátu 1:2, nakonec ale vyrovnal a v prodloužení gólem Čerešňáka získal dva body. Jak se později ukázalo, jsou to možná body zlaté.


V dalších zápasech totiž Slováci tápali, nedokázali vyhrát ani jediný zápas a zapsali jen body za remízy s Dánskem a Německem. Pak sice chvilku pokukovali i po postupu do play off, protože tápal i tým Lotyšska, ale namísto boje o čtvrtfinále přišlo vystřízlivění. Drsný tenisový kanár 0:6 od Ruska a jako razítko prohra 1:6 s Amerikou. To už byl jen podpis beznaděje. Slovensko má před posledním utkáním skupiny dokonce horší skóre než Dánové!


Slováci sice mají záchranu stále ve svých rukou, v téhle hokejové krajině ale málokdo věří, že by současný tým mohl vzít body Švédsku. A tak se teď všichni budou třást, aby Italové opravdu neporazili Dánsko...

Smutný slovenský fanda
Zdroj: Profimedia Smutný slovenský fanda

Ale kde je vlastně prapůvod tohoto neuvěřitelného průšvihu? Bojkot reprezentace od hráčů z NHL už tu přece v minulosti byl, to když se horovalo proti šéfovi svazu Jurajovi Širokému. Jenže ani letos nenajdeme v týmu jediného hokejistu, ze kterého by byly unešeny zámořské arény.


Slovensko má na MS zřejmě nejhorší reprezentaci, co kdy byla. Žádný z hráčů nedal za národní tým ani 20 gólů. Marně se vzpomíná na dobu, kdy Peterovi Bondrovi, chlapovi s obrovským kreditem nikdo neodmítal telefony.


Teď chtěl být generálním manažerem Miroslav Šatan, ale vedení slovenského hokeje dalo přednost Róbertovi Švehlovi. Jenže ten když zavolal Tomášovi Jurčovi, jedné z mála současných slovenských hvězd v NHL, tak měl smůlu. Čtyřiadvacetiletý mladík prostě telefon ani nezvedl. To v Česku naštěstí nezvedá telefony Martinovi Ručinskému jen mladý Pavel Zacha...


A tak ze současných 11 slovenských hráčů v NHL nebrázdí kluziště v Kolíně nad Rýnem ani jediný.

Hokejové Slovensko v dobách Pálffyho, Šatana a spol.
Zdroj: Profimedia Hokejové Slovensko v dobách Pálffyho, Šatana a spol.

Na Slovensku to ale přisuzují i trenérovi Zdeno Cígerovi, který je podle mnohých mužem bez charismatu. A při zmínce k jeho jménu se vzpomíná se na léta, kdy se Slovensko po rozdělení zemí prokousávalo z C divize až do elity. Cíger byl totiž prvním hokejistou, který kvůli NHL odmítl hrát za národní tým. A že jezdila hrát jiná jména: Pálffy, Stümpel, Šatan, Demitra, Hossa...Možná se to teď Cígerovi vrací jako bumerang. Zlí jazykové tvrdí, že Cíger už dávno není šéfem kabiny a té nyní šéfuje brankář Julius Hudáček, k němuž prý spoluhráči vzhlíží víc, než k intovertnímu Cígerovi.

Zdeno Ciger
Zdroj: Profimedia Zdeno Ciger

Ale nejen tady je problém slovenského hokeje. Ten byl bohužel až příliš propojený s politikou a dost blízce připomínal dění v českém fotbalu. V čele svazu je pětačtyřicetiletý manažer a nehokejista Martin Kohút.


Slovenská extraliga pomalu upadá, ekonomické problémy stály za koncem tradičních klubů z Piešťan nebo sestupu Skalice. Richard Lintner, který toužil vést svaz nakonec vede jen nejvyšší domácí soutěž, ale vše míří do temna. Všichni dobří hráči vlastně odešli do Česka.


Neprospěl ani start Slovanu Bratislava v KHL. Zápasy proti Slovanu byly pro všechny slovenské klubu tahákem, lákadlem, ale teď šla pozornost dolů.


Ano, byla by to rozhodně pořádná celonárodní ostuda a poslední kapka za šíleným děním, jejichž původem jsou katastrofální vztahy uvnitř hnutí. Je otázkou, zda by pro Slovensko nebyl opravdu spásu spíš sestup - a to podle dávného přísloví, že musíš padnout na úplné dno, aby ses mohl odrazit. Jenže strach má dnes i Mezinárodní hokejová federace IIHF, která svěřila Slovensku mistrovství světa v roce 2019.

Julius Hudáček
Zdroj: Profimedia Julius Hudáček

Kdyby Slovensko opravdu spadlo o divizi níž, zřejmě by se musely zastavit organizační práce v Bratislavě a Košicích a šampionát by se musel stěhovat... Však už se v zákulisí letošního mistrovství světa mluví o náhradnících za Slovensko...


A tak je to teď opravdu asi vše v rukou trpaslíků. Ano, pohádkové postavičky umí leccos zázračného, jenže tihle hokejoví třeba slitování ani mít nemusí...

ram TN.cz