Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 20.2. 2017 15:01
nova sport londýnské derby

10x Sutton! Co jste nevěděli o týmu, který se postaví Arsenalu

Sutton United
Zdroj: Profimedia
Sutton United

Tenhle tým je senzací posledních týdnů. Sutton United hrají až pátou nejvyšší soutěž, ale po skalpu Leedsu si teď troufají i na Arsenal Londýn! Stánek zvaný Gander Green Lane ještě takovou slávu nezažil.

Opravdu jste ještě nikdy o Sutton United neslyšeli? Pokud se chcete dozvědět víc, nezbývá nic jiné než číst následující řádky.

Sutton United
Zdroj: Profimedia Sutton United


1) Jak vlastně Sutton najdete?
Pokud jste byli v Londýně a chtěli jste se podívat do Wimbledonu, tak jste měli správný směr i ke stadionu Suttonu. Však také AFC Wimbledon je největší rival, a ač spolu týmy vlastně nikdy nehrály stejnou soutěž, čas od času se potkají třeba v pohárech. A lépe to dopadá právě pro Sutton.

Sutton United slaví postup do osmifinále FA Cupu
Zdroj: Profimedia Sutton United slaví postup do osmifinále FA Cupu

2) Stadion Gander Green Lane
Pokud mluvíme o stánku Suttonu, tak na duel s Arsenalem rozhodně bude vyprodáno. Na místě, kde dnes stojí Gander Green Lane se hrál fotbal už v roce 1913. Slávu ale zažil třeba při utkáních C týmu Anglie. V roce 1969 se tísnilo na tribunách 14 tisíc lidí! Tehdy hrál Sutton s Leedsem a ve čtvrtém kole prohrál 0:6. O 48 let později stejného rivala porazil 1:0...

Tribuna pro hosty
Zdroj: Twitter Tribuna pro hosty

3) Tribuna pro hosty nebo tramvajová zastávka?
Není to moc honosné místo a příznovci Arsenalu jsou rozhodně zvyklí na větší komfort. Jenže teď se budou muset uskromnit. Na sociálních sítích si fandové z celého světa dělají legraci, že tribuna pro hosty připomíná tramvajovou zastávku. A vlastně nejsou daleko od pravdy...

Dres Sutton United
Zdroj: facebook Dres Sutton United

4) Dresy nejsou žluté, jsou jantarovo-čokoládové!
Když vám někdo bude tvrdit, že Sutton hraje ve žlutých dresech, vymluvte mu to. I skalní příznivci vám budou tvrdit, že je to barva jantarová. Vše je to díky tradici, už v roce 1898 Sutton hrál v téhle barvě, která byla jen v některém období kombinována s čokoládovými pruhy. Dnes jsou podle tradice v barvě čokolády čísla na zádech.

Maskot Suttonu - žirafa Jenny
Zdroj: Profimedia Maskot Suttonu - žirafa Jenny

5) Maskot je žirafa Jenny
Barevná kombinace klubových barev napomohla i k výběru maskota klubu. Na každém domácím utkání potkáte žirafu Jenny. A pozor, Jenny není žádné ořezávátko, uspěla v roce 2010 na Velké ceně maskotů na závodišti v Huntingdonu, kde obsadila 5. místo z 41 startujících.

Bedsente Gomis
Zdroj: Profimedia Bedsente Gomis

6) Za Sutton hraje Francouz Gomis!
Ano, jednou z hlavních opor týmu je opravdu muž se slavným fotbalovým jménem. Není to sice známý Batefemi Gomis, ale jeho jmenovec Bedsenté. Muž, který se zkoušel porosadit do A-týmu Lens nebo španělské Almerie nyní válí za Sutton, obléká dres číslo 8 a najdete ho na hrotu útoku.

Ian Baird
Zdroj: Profimedia Ian Baird

7) Ian Baird, trenér, který porazil svůj milovaný Leeds
Byla to senzace, na Suttonu si vylámal zuby Leeds. Ale málokdo ví, že jedním ze strůjců vítězství outsidera byl právě bývalý hráč Leedsu a dnes trenér Ian Baird. Ten pomáhá manažerovi Paulu Doswellovi a možná přispěl několika radami. Vždyť tam mezi lety 1985-1990 hrál 5 sezon, nasbíral 164 zápasů a dal 50 gólů! To je mimochodem stejně, jako známý Lee Bowyer.

Wayne Shaw
Zdroj: Profimedia Wayne Shaw

8) 140kilový gólman
Možná ještě slavnější než Bedsenté Gomis je ale náhradní gólman Wayne Shaw. Ale ne proto, že by sbíral úspěchy. To spíš díky své postavě, která byla předlohou pro spoustu reportáží. Wayne, kterému je už 45 let dělá trenéra gólmanů, váží 140 kilo, ale je připraven dvojka.

Sutton ve Wembley
Zdroj: Twitter Sutton ve Wembley

9) Ve Wembley už hráli třikrát!
Zahrát si na svatostánku ve Wembley je sen každého anglického klubu. Tenhle zápis na listu splněných přání už Sutton má odškrtnutý. A to dokonce TŘIKRÁT! Poprvé to bylo v roce 1963, kdy ve finále amatérské FA Trophy prohrál 2:4 s Wimbledonem. O dva roky později si finále zopakovali a opět prohráli, tentokrát před 47 tisíci diváky 1:2 s North Shields. A ani do třetice ve Wembley nevyhráli. V lednu 1981 vidělo prohru 0:1 ve finále FA Trophy s Bishop's Stortford 22 578 diváků.

Craig Eastmond
Zdroj: profimedia.cz Craig Eastmond

10) Pomstí se bývalí hráči Arsenalu?
Pondělní duel bude pro několik hráčů Suttonu ještě více prestižnější. Jeffrey Monakana, Jack Jebb, Roarie Deacon a Craig Eastmond prošli akademií Arsenalu. Jack Jebb byl označován jako nový Wilshere, ale nakonec se neprosadil. V Áčku se ohřál chvilku jen Craig Eastmond.


Zápas osmifinále FA Cupu mezi Sutton United a Arsenalem Londýn vysílá NOVA Sport 1 od 20:50. Přenos začíná aktuálními informacemi přímo z místa

ram TN.cz