Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 26.7. 2017 13:22
kauza švarc systém

Děkují Lafatovi: Profi sportovci dostanou zpět 120 milionů korun

David Lafata a Sparta
Zdroj: ČTK
David Lafata a Sparta

Kauza kolem daní sparťanského fotbalisty Davida Lafaty bude mít dohru. Stát bude muset dalším - více než dvěma tisícům sportovců - vrátit celkem 120 milionů korun.

Finanční správa vrátí sportovcům celkem 120 milionů korun na základě nedávného rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který rozhodoval v kauze fotbalisty Davida Lafaty. Podle webu idnes.cz se to týká asi dvou a půl tisíce sportovců, kteří na základě verdiktu soudu mohou své příjmy danit jako živnostníci.
 

Lafata se dostal do sporu s finančním úřadem, podle kterého prý fotbalista nesprávně danil své příjmy, když si v letech 2011 až 2013 z pozice živnostníka odepisoval 60% paušál. To prý byla chyba a Lafatovi vyměřil daňové penále. Podle úřadu je totiž sportovec v kolektivním sportu nezávislým povoláním a v takovém lze odepisovat z daní maximálně 40% paušál.


Generální finanční ředitelství nyní vydalo pokyn pro finanční úřady podle něhož mohou sportovci a rozhodčí se živnostenským listem uplatňovat 60procentní paušál a zároveň mají nárok na vrácení části daně, kterou v předchozích třech letech zaplatili při čtyřicetiprocentním paušálu.


Nejvyšší správní soud tvrdí, že kvůli neujasněnosti právní úpravy při výkonu samostatné činnosti profesionálního sportovce nelze daňového poplatníka nutit, aby zvolil způsob placení daně, který je vhodnější pro stát.

jp TN.cz