Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 13. 9. 2017
loh další oh

Definitivně potvrzeno: Olympiáda se vrátí do Paříže a Los Angeles!

Slavnostní zahajovací ceremoniál v Riu - 1
Zdroj: Profimedia/ Twitter

Obě dějiště se na tom domluvila i dříve, bylo ale ještě potřeba posvěcení od Mezinárodního olympijského výboru. To přišlo právě dnes. Na kongresu v Limě MOV potvrdil, že olympijské hry v roce 2024 uspořádá Paříž, čtyři roky nato se olympionici setkají v Los Angeles.

MOV v červenci rozhodl, že letos bude přidělena organizace dvou olympiád zároveň. Na městech nechal, ať se domluví na pořadí.
 

Paříž od začátku kandidatury deklarovala, že má zájem pouze o hry v roce 2024 - z velké části kvůli omezené dostupnosti pozemků pro olympijskou vesnici a také kvůli touze hostit olympiádu přesně sto let od předchozích pařížských OH v roce 1924. Představitelé Los Angeles naopak na dřívějším termínu netrvali.
 

Paříž i Los Angeles letní hry už dvakrát hostily. Francouzská metropole v letech 1900 a 1924, druhé nejlidnatější město USA pak v letech 1932 a 1984. Do Evropy se LOH vrátí po 12 letech, po Londýnu 2012 loni následovalo Rio de Janeiro. Za tři roky uspořádá hry Peking.

Zatímco například na pořadatelství OH 2004 kandidovalo 11 měst, k obdobné situaci jako letos došlo naposledy v roce 1984, kdy se o hry ucházelo pouze Los Angeles. Vedle obav z korupce jsou velkým strašákem obrovské náklady spojené s vidinou značně nejistého zisku. Problémem je i následné využití sportovišť, jež pak často chátrají. Pro MOV znamená tento trend velkou hrozbu, neboť poškozuje reputaci her coby lukrativního projektu.

ČTK TN.cz