Publikováno 20. 1. 2018
2018 nejtěžší rally

Dakar těsně před cílem: Čechům patří šesté a dvě sedmá místa!

Martin Prokop

Automobilový jezdec Martin Prokop se v předposlední etapě Rallye Dakar posunul na sedmé místo průběžného pořadí. Svou pozici si krátce před cílem soutěže vylepšil i Martin Macík, který je mezi kamiony šestý. O nejlepší český výsledek se ve 13. etapě postaral v kategorii kamionů třetím místem Martin Kolomý.

Poprvé v průběhu jubilejního 40. ročníku se do elitní desítky probojoval Josef Macháček na čtyřkolce, který byl na trase mezi San Juanem a Córdobou sedmý.

Prokop v páteční etapě obsadil 11. místo, na nejrychlejšího Násira Attíju z Kataru ztratil 37 minut. V celkovém hodnocení si polepšil o jednu pozici, neboť dosud čtvrtý Nizozemec Bernhard ten Brinke musel odstoupit. V čele je i nadále pětapadesátiletý Carlos Sainz ze Španělska.

Mezi kamiony vybojoval čtvrté umístění na stupních vítězů Kolomý, jehož porazila jen dvojice ruských jezdců Eduard Nikolajev a Ajrat Mardějev. Pilota Buggyry dělilo od vítězství 6:06 minuty. Macík byl s odstupem 52 minut sedmý, v průběžném pořadí se posunul díky odstoupení Federica Villagry. Argentince, který před etapou ztrácel jen jednu sekundu na prvního Nikolajeva, zastavily technické problémy.

Nejlepším českých motorkářem byl 31. Jan Brabec, kterému v průběžném pořadí patří 39. místo. Ve čtyřkolkách se připomněl šedesátiletý matador a pětinásobný vítěz této kategorie Macháček, jenž byl sedmý. Celkově mu patří 12. pozice.