Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 31. 8. 2017
dozvuky bitvy sociální sítě

Conorův vzkaz Floydovi: Jsi zápasník, mohl bys být v MMA!

Floyd Mayweather vs. Conor McGregor
Zdroj: ČTK
Floyd Mayweather vs. Conor McGregor

Conor McGregor sice s Floydem Mayweatherem v zápase, který sledovali diváci po celém světě. prohrál, ale žádnou zahořklost u něj nehledejte. V emotivním statusu, který zanechal na svém instagramu, poděkoval všem a svému soupeři dokonce vysekl poklonu.

Byl favoritem a také svou roli potvrdil, Conor McGregor ale Floydu Mayweatherovi vzdoroval až do desátého kola, kdy zápas skončil technickým K.O. Americký šampión potvrdil po zápase konec kariéry, rodák z Dublinu se vrací do světa MMA. A v něm by se podle něj neztratil ani Floyd Mayweather.

Závěr zápasu Conora McGregora proti Floydu Mayweatherovi:

McGregor to světu sdělil v rámci příspěvku, který adresoval především svým fanouškům. V něm poděkoval svému týmu i fanouškům a poznamenal, že třicetiminutový boj byl jeho doposud nejdelší bitvou, kterou na bojišti absolvoval. Vždyť v kleci se zdržel nejdéle pět minut, většinou však byl zápas hotový daleko dříve, v jednom případě dokonce za pouhé čtyři vteřiny. "Jsem šťastný za tuto zkušenost," napsal s několikadenním odstupem po utkání.

Just coming back around after a whirlwind couple of days. Thank you to all the fans for the support of the fight and the event! Without your support we as fighters are nothing so I thank you all! Thank you to my team of coaches and training partners! I had an amazing team and It truly was an amazing and enjoyable camp, and honestly I feel with just a little change in certain areas of the prep, we could have built the engine for 12 full rounds under stress, and got the better result on the night. Getting to 12 rounds alone in practice was always the challenge in this camp. We started slowly getting to the 12 and decreasing the stress in the rounds the closer it got to 12. I think for the time we had, 10 weeks in camp, it had to be done this way. If I began with a loaded 12 rounds under much stress I would have only hit a brick wall and lost progress as a result and potentially not made the fight. A little more time and we could have made the 12 cleanly, while under more stress, and made it thru the later rounds in the actual fight. I feel every decision we made at each given time was the correct decision, and I am proud of everyone of my team for what we done in the short time that we done it. 30 minutes was the longest I have fought in a ring or cage or anywhere. Surpassing my previous time of 25 minutes. I am happy for the experience and happy to take all these great lessons with me and implement them into my camp going forward. Another day another lesson! Congrats to Floyd on a well fought match. Very experienced and methodical in his work. I wish him well in retirement. He is a heck of a boxer. His experience, his patience and his endurance won him this fight hands down. I always told him he was not a fighter but a boxer. But sharing the ring with him he is certainly a solid fighter. Strong in the clinch. Great understanding of frames and head position. He has some very strong tools he could bring into an MMA game for sure. Here is a toast of whiskey to everyone involved in this event and everyone who enjoyed it! Thank you to you all! Onto the next one!

Pspvek sdlen Conor McGregor Official (@thenotoriousmma),

Na závěr pak vysekl poklonu i Mayweatherovi. Vyzdvihl jeho zkušenost, trpělivost a vytrvalost. "Vždy jsem mu říkal, že není zápasník, ale boxer. Ale teď jsem s ním byl v ringu a je i solidní zápasník," uznal. "Má silné nástroje, které by mohl přenést do zápasů MMA," všiml si McGregor, než na závěr sklenkou whisky připil všem, kteří se na akci v Las Vegas podíleli a všem, kteří si bitvu užili.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Potupený Conor: Tohle si po bitvě vyslechl od bodyguardů Floyda!
 

msl TN.cz