Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 1. 2. 2018
Hokej Úplně jiný svět

Ochránce Jágra, místo v kabině, stadion z roku 49: Toto čeká 68!

Jaromír Jágr
Zdroj: Profimedia / instagram

Kladno vítá Jaromíra Jágra. Co v rodném městě na slavnou osmašedesátku čeká? Tak třeba stadion pro 5200 diváků, který byl otevřen v roce 1949 a teprve od roku 1959 je zastřešen, ale také zajímaví spoluhráči. V kádru Rytířů je ruský mistr světa, se kterým hrál Jágr v Omsku, známý tvrďák David Štich, rodinný klan Hořavů, asistent trenéra, se kterým vyhrál zlato v Naganu či slovinský olympionik.

Pro Jágra je Kladno úplně jiný svět. Pokud byl v Calgary zvyklý na plný stadion, tedy přes 19 tisíc diváků v hledišti, na domácí zápasy na něj bude moci koukat maximálně 5 200 diváků. To je totiž kapacita kladenského ČEZ stadionu. Jeho základy byly položeny v roce 1949 a až o deset let později se dočkal zastřešení.

 

Kladenský ČEZ stadion
Zdroj: Profimedia Kladenský ČEZ stadion

 

Je to spíše rodinný stánek, který pamatuje i šest ligových titulů. Ty Kladno získalo v letech 1958 až 1980. Také kabiny na kladenském stadionu nepřipomínají ty, ve kterých se chystají na zápasy hvězdy NHL. Na druhou stranu, mají své kouzlo. Porovnejte místo, kde sedával Jágr v Calgary s tím, které mu nachystali doma…

 

Jágrova místa v kabinách
Zdroj: Instagram Jágrova místa v kabinách (Calgary vs. Kladno)

 

Rytíři Kladno, to samozřejmě není jen klub s bohatou historií a památným stadionem. To je také aktuálně třetí tým WSM ligy s ambicí na návrat do extraligy. Představme si také Jágrovy aktuální spoluhráče. V jednom útoku by si mohla slavná osmašedesátka zahrát třeba s bývalým spoluhráčem z Omsku Antonem Kurjanovem. To není jen zahraniční akvizice, ale také mistr světa z roku 2009, který ještě tuto sezonu hrál v KHL.

 

Anton Kurjanov a Jaromír Jágr
Zdroj: Profimedia Anton Kurjanov a Jaromír Jágr

 

Mimo něj najdete v týmu i další zajímavá jména. Tak třeba hlavním trenérem Rytířů je Miloslav Hořava. Jeden z prvních Čechů v NHL, mistr světa a držitel stříbrné a bronzové medaile z olympiády. Oba jeho synové (Miloslav mladší a Petr) hrají aktuálně v kádru a patří mezi opory.

 

Trenér Kladna Miloslav Hořava a Jaromír Jágr
Zdroj: Profimedia Trenér Kladna Miloslav Hořava a Jaromír Jágr

 

Na střídačce je také Pavel Patera, který je asistentem trenéra kladenského mužstva. Ten společně s Jágrem vyhrál v roce 1998 zlaté medaile v Naganu. Hokejoví nadšenci jistě znají také Miroslava Kopřivu. Tento gólman Kladna měl nakročeno do NHL, ale za Minnesotu nakonec žádný zápas neodchytal. V extralize však působil mnoho let. Jemu čistí výhled mimo jiné i tvrďák David Štich. Tenhle obránce byl kapitánem české reprezentace do 20 let a proslul jak svou tvrdou hrou, tak i bitkami a svou výbušností. Právě on by měl plnit roli Jágrova ochránce.

 

David Štich
Zdroj: Profimedia Tvrďák David Štich si dělá pořádek před bránou (hráč s číslem 77)

 

Jágr bude mít v týmu i slovinského spoluhráče, který byl nominován na olympiádu 2018 a představí se tak na olympijském turnaji v jihokorejském Pchjongčchangu. Je jím obránce Jurij Repe.

 

Jurij Repe
Zdroj: Rytíři Kladno

 

Čistě teoreticky by si Jágr mohl zahrát i se svým synovcem Jiřím Kallou. Ten hraje za druholigové Řisuty, které jsou farmou Kladna. Vedle toho dělá Kalla i marketingového manažera Rytířů. Včera spolu seděli na zápase Kladna a Karlových Varů ve VIP sektoru.

 

Jaromír Jágr sleduje zápas svých Rytířů
Zdroj: profimedia.cz

 

Jaromír Jágr by měl za kladenský tým nastoupit už v sobotu proti Benátkám nad Jizerou. Toto utkání se ale vzhledem k velkému zájmu fanoušků bude hrát v Liberci. Za domácí tým má hrát i Petr Nedvěd, který tento mimořádný zápas chce pojmout jako rozlučku s kariérou, kterou ukončil už před 4 lety.

lju TN.cz